Tojásokon kotló madárszerű dinoszaurusz maradványaira bukkantak
Egy oviraptoszaurusz megkövesedett maradványait találták meg paleontológusok a kínai Kancsou városában.
Az oviraptoszauruszok a krétában éltek, amely a mezozoikum harmadik, végső földtörténeti korszakának számít, és nagyjából 65,5 millió évvel ezelőtt ért véget.
A News 18 beszámolója szerint a fosszília életkorát körülbelül 70 millió évesre becsülték meg a kínai Csianghszi tartományban lévő kutatóintézetek paleontológus szakemberei.
Dr. Suntung Bi, az ásatásokat végző kutatócsapat tagja elmondta, különleges felfedezést tettek, hiszen a dinoszauruszt úgy találták meg, hogy éppen rajta ült a tojásokon, amelyekben apró dinók növekedtek.
Suntung hozzátette, ez az első eset, hogy kotló pozícióban leltek rá egy dinoszauruszra, hiszen korábban csupán ősi madárfajokat tudtak hasonló módon azonosítani. A fosszíliák alapján feltételezhetően egy felnőtt oviraptoszaurusz csontvázának megkövesedett darabjairól lehet szó, amely éppen 24 tojáson üldögélt.
A 24-ből hét tojásban apró csontdarabkákat találtak, melyek arra utalnak, hogy belsejükben már kifejlődtek a parányi dinóembriók. A tudósok úgy gondolják, hogy a hatalmas őshüllő valamilyen betegség következtében, kotlás közben pusztulhatott el, ezért maradhatott fenn az utókor számára ilyen furcsa pózban.
Bi és kollégái oxigénizotópos módszer alkalmazásával kiderítették, hogy a tojásokat a mai madarakhoz hasonló hőmérsékleteken keltették, és rájöttek arra is, hogy mindezek ellenére az embriók eltérő fejlettségi szinttel rendelkeztek.