Több dolog is hozzájárult a tojás jelentős drágulásához, ám még közel sincs vége
Januárban 50 forint körül volt a tojás átlagára, most pedig nagyjából 1100-1200 forintba kerül egy 10 darabos doboz, azonban a Penny vezetői szerint további áremelkedés is várható.
A KSH adatai alapján szeptemberben 20,1%-os volt az éves infláció, 35,2%-os az élelmiszerinfláció, a tojás pedig ezen belül is kiemelkedően, 60,2 százalékkal drágult, ám a bolti árakat elnézve az októberi jelentésben még magasabb lehet az éves tojásáremelkedés.
Januárban 50 forint körül volt a tojás átlagára, most pedig nagyjából 1100-1200 forintba kerül egy 10 darabos doboz, azonban a Penny vezetői szerint további áremelkedés is várható a termelői oldalról, amelynek pontos mértékét és kifutását még nem lehet megjósolni.
A Magyar Tojásszövetség alelnöke, Pákozd Gergely elmondta, miszerint a magyar tojástermelés jellemzően a magyar boltokba megy (tehát minimális az export), és a becslések szerint ez a hazai igények 80 százalékát elégíti ki, vagyis a többi importból származik.
Több dolog áll az áremelkedés hátterében
A tojás drágulásához több dolog is hozzájárult, többek között a takarmányköltség árnövekedése, az elszálló energiaárak, a forint gyengülése, a csomagolóanyagok áremelkedése, az orosz-ukrán háború és a madárinfluenza – számolt be a 24.hu.
A szövetség alelnöke azt is elmagyarázta, miszerint szeptemberről októberre azért nyílhatott tér a termelői árak emelésére, mert a korábban az uniós piacra Ukrajnából behozott jelentős mennyiségű tojás részben kieshetett, ami szűkítette a kínálatot és hiányt generálhatott.
Így most nincs olcsó import tojás, a kiskereskedők pedig hajlandóak a magyar tojásért is többet fizetni, illetve elfogadni a termelők részéről kért áremelést, ami mostanra odáig fajult, hogy a lánc minden szereplője kénytelen elfogadni a másik emelt árait, hiszen nincs olcsóbb tojás a piacon.
A tojás is árstopos lehet
Orbán Viktor miniszterelnök korábban a Kossuth rádiónak adott interjújában beszélt arról, hogy a kormány újabb élelmiszerekre tervezi kiterjeszteni az árstopot, s ennek kapcsán az Index több ágazati szereplőt is megkérdezett, véleményük szerint mi lesz a legvalószínűbb forgatókönyv.
Többek között a burgonya, a trappista sajt, a kenyér, a száraztészta, a rizs és a tojás kapcsán merült fel, hogy esetleg felkerülhetnek a hatósági áras listára, hiszen ezeknek az élelmiszereknek az ára drasztikusan emelkedett a múlt hónapban a tavalyi adatokhoz képest (53,7% és 76,2% között).
Ám arra többen is felhívták a figyelmet, hogy a lépés egyetlen kedvezményezettje a lakosság, ugyanis a piaci folyamatok mesterséges szabályozása csak még több kárt okoz a gyártóknak és a kereskedőknek, s ezt a nagyobb üzletláncok és a kistelepülések boltjai is megszenvedik.