Többen másszák a Mount Everestet, viszont kevesebben halnak ebbe bele
Megugrott az elmúlt másfél évtizedben azon bátor hegymászók száma, akik a világ legmagasabb hegycsúcsának, a Mount Everestnek vágnak neki, ám kevesebben veszítik életüket a csúcs körüli halálzónában
Megugrott az elmúlt másfél évtizedben azon bátor hegymászók száma, akik a világ legmagasabb hegycsúcsának, a Mount Everestnek vágnak neki, ám kevesebben veszítik életüket a csúcs körüli halálzónában – fejtette meg a Washingtoni Egyetem és a Kaliforniai Egyetem egy közös tanulmányban.
A napokban nyilvánosságra hozott kutatómunka szerint jelentősen megugrott azoknak a száma, akik meg tudták mászni a rendkívül nagy kihívást jelentő hegycsúcsot. Míg 1990 és 2005 között az arra vállalkozó egyharmada, úgy 2006 és 2019 a hegymászók kétharmada vette sikeresen a hegy által eléjük gördített akadályokat.
A hegycsúcs környékén található úgynevezett „halálzónában” pedig valamennyivel visszaesett a halálozási ráta a korábbiakhoz képest. 1990 és 2005 között a férfi hegymászók 1.7%-a és a női hegymászók 1.9%-a vesztette életét, 2006 és 2019 között a nők mindössze fél százaléka nem éli túl a kihívást, a férfiaknak meg 1.1%-a.
A tömeg is jelentősen megnőtt viszont a hegyen, amit a rekordmagasságú próbálkozónak tudhatunk be. 2019-ben például 955 ember próbálta meg megmászni a Mount Everestet, ez a szám 2000-ben még 222 volt. Ez meg is szülte a maga anomáliáit: 2019 májusában például, egyetlen napon 396 hegymászó tartózkodott a hegy „halálzóna” részében.
Ha a tavalyi év májusát nézzük, rendkívül sötét hónapot láthatunk a számokból, ugyanis 11 hegymászó vesztette életét. Ez a 2015-ös mászó-szezon óta a leghalálosabb, akkor 18 ember vesztette életét, amikor egy földrengés rázta meg az egyik tábort. A hatóságok szerint a halálesetek nagyrésze viszont nem a nagy tömegnek köszönhető.
„Meglepő módon nem találtunk arra egyértelmű bizonyítékot, hogy a tömeg miatt haltak meg ennyien, ettől független hordoz magával veszélyeket. Ha a tömeg lassítja a mászókat, megnő az esélye, hogy a természet elemei ellenük dolgoznak, így a baleset és a betegség kockázata is megugrik. Nem is beszélve a földrengésekről, viharokról vagy lavinákról, amik katasztrófával végződhetnek”
Egyre több profi hegymászót aggaszt egyébként ez a tendencia, hogy a nepáli hatóságok, mindössze 11 000 dollár fejében bárkinek megadják a mászásra való engedményt. Nepál ugyanakkor már jelezte, a számos panasz és a veszélyek miatt a közeljövőben változtatni fognak ezen gyakorlatukon, hogy a biztonság növekedjen.
Ne hagyd ki: