Többé már nem sci-fi, hanem valóság: lehetségesnek tartják a fizikusok a féreglyukak megalkotását
Elismert tudósok azt állítják, hogy megtalálták a módját annak, hogy a sokunk számára elképzelhetetlennek vélt féreglyukakat a valóságban is létrehozhassák.
Elismert tudósok azt állítják, hogy megtalálták a módját annak, hogy a sokunk számára elképzelhetetlennek vélt féreglyukakat a valóságban is létrehozhassák.
A legújabb kutatás alapján ki lehet alakítani olyan féreglyukakat, amelyek kellően nagyok és stabilak ahhoz, hogy az emberek biztonságosan utazhassanak bennük, átszelvén több tízezer fényéves távolságokat pár másodperc alatt.
Ahhoz, hogy mindezt meg lehessen valósítani, a kvantumfizika törvényszerűségeit kell segítségül hívnunk. Sajnos egyelőre a kvantumtudományok még gyerekcipőben járnak egy ilyen szintű technológia kivitelezéséhez, de mindent egybevetve elméletileg már potenciálisan végrehajtható a művelet.
Féreglyukakhoz hasonlító rendszereket korábban már sikerült megalkotniuk a tudósoknak, azonban ezek a modellek hihetetlenül aprónak, extrém módon instabilnak és rövid életűnek bizonyultak. Ha mindez nem lenne elég, a rajtuk keresztül történő utazás tovább tartana, mintha alapjáraton egyik pontból a másikba mennénk.
A Princeton fizikusai, akik múlt hónapban tették közzé a világhálón a kutatásuk eredményeit, egy vadonatúj teóriát dolgoztak ki, miszerint az univerzumot a görbített geometriának köszönhetően öt dimenzióra lehet osztani, ezáltal stabil, emberméretű féreglyukakat hozhatnak létre, amin lényegében át lehetne férni.
Ezek a teoretikus féreglyukak mindössze egyetlen másodperc leforgása alatt 10 ezer fényévre repíthetnék az utazót, ezért a relativitáselmélet szabályai szerint a Földön lévő megfigyelők számára 10 ezer évig tartana a jelenség.
A tanulmány szerzői a publikációjukban egyetlen, frappáns mondattal összegezték a kutatásukat:
„A féreglyukak olyanokká válhatnak, mint a leggyorsabb, legfejlettebb hullámvasút.”
Ne hagyd ki: