Több pénzt kapnak a kórházak, ha tovább tartják bent a gyerekeket?
Velkey György szerint valós problémáról van szó, amelynek hátterében az áll, ha az intézmények a lehető legrövidebb idő alatt látják el a gyerekeket, sok pénzt veszítenek.
Egy édesanya az RTL Híradónak arról nyilatkozott, gyermekének „befulladós rohamai” voltak. Majd azzal folytatta, a kezelések után már a második napon jól volt a kisfia, mégsem engedték haza, 4-5 napig kellett még a kórházban maradnia. A kórház indoklása szerint azért, hogy megfigyelhessék a gyermeket.
A csatorna felkereste az ügyben a Magyar Orvosi Kamara Győr-Moson-Sopron vármegyei elnökét, Szijjártó Lászlót, aki közölte, nem egyedi esetről van szó. Mint mondta, sérti az orvosi etikát és a gyermeknek is egyfajta bántalmazás, ha az indokoltnál tovább tartják kórházban. „Borzasztóan szomorú vagyok és szégyellem magam a gyerekgyógyász társadalom helyett is” – fogalmazott.
A Magyar Kórházszövetség elnöke, Velkey György is elismerte, hogy valós problémáról van szó. Ugyanakkor hozzátette, ha az intézmények a lehető legrövidebb idő alatt látják el a gyerekeket, sok pénzt veszítenek. Példaként említette, hogy a Bethesda kórháznak időnként több tízmilliós nagyságrendű veszteséget jelenthet, ha túl hamar engednek ki egy beteget. Emellett úgy véli, az ápolási napok helyett érdemesebb volna magát az ellátást finanszírozni, megjegyezve, tudomása szerint már folyamatban van egy jogszabálymódosítás.
Az RTL Híradó a szerdai kormányinfón érdeklődött a Miniszterelnökséget vezető miniszternél arról, hogy mikorra várható a finanszírozás átalakítása. Gulyás Gergely „kizártnak tartja”, hogy egy kórház igazgatója az „orvosi protokollal szemben akár egy fél órával tovább tartson bent egy gyermeket”. Hozzátette, ha mégis van ilyen vezető, „azonnal le kell váltani”.
A csatorna mindemellett a Belügyminisztériumot is megkereste az ügyben, amely azt a választ adta, sem ők, sem pedig a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő nem kapott olyan jelzést, hogy tovább tartanának bent betegeket a kórházban, mint az szükséges lenne.