Tizenötször magasabb lett a deficit a kormány terveihez képest
Bod Péter Ákos közgazdász szerint valami hiba csúszhatott a kormány gépezetébe, ugyanis 2020-ra sokkal nagyobb mértékű károk keletkeztek a gazdaságban, mint azt előre betervezték.
A koronavírus-járványra hivatkozva a kormány tavaly 5 548 milliárd forintot költött el, ami a GDP 9 százalékát teszi ki. Csak decemberben 2 250 milliárd forintra nőtt a kiadás, az elmúlt években ennek töredéke volt a hiány.
Az ATV Híradójának adott interjúban Bod Péter Ákos közgazdász elmondta, már most biztosra lehet venni, hogy a deficit a tizenötszörösére nőhet annak, amit korábban a döntéshozók beterveztek.
A jegybank korábbi elnöke kiemelte, a kiadások fele indokolt lehetett, bár ennek a pénznek egy része a szakértő szerint nem éppen oda ment, ahol szükség lett volna rá.
„Úgy néz ki, hogy nagyvállalkozásokhoz, nagy fejlesztésekbe ment, és valóban nem a kisemberekhez. Sőt, arról még nem is beszéltünk, hogy ebbe a rengeteg pénzbe még nem fért bele semmiképpen sem a családi pótlék megemelése, az álláskeresési támogatás meghosszabbítása, és a kisvállalkozóknak azon körének a megtámogatása, akik nem mentek csődbe, csak éppen elvesztették a keresetük jelentős részét.”
A jegybank egykori alelnöke, Bodnár Zoltán úgy gondolja, a kormány a nemzeti költségvetés terhére költötte el a pénzt, így nem kellett uniós ellenőrzéssel számolniuk: