Titokzatos rádióhullámok érkeznek egy ismeretlen objektumból a Tejútrendszer szívében
Titokzatos rádióhullámok érkeznek galaxisunk szívéből, és a csillagászok nem tudják, mi okozza őket.
Minden égi objektum bocsát ki rádióhullámokat – bolygók, csillagok, halott csillagok, sőt még aszteroidák is. A Sydney-i Egyetem kutatói azonban nemrégiben olyan rádiójeleket észleltek, amelyek nem illeszkednek egyetlen ismert típushoz sem.
A Tejútrendszer középpontja közelében keletkező hullámok úgy tűnik, hogy nem olyan csillagból, bolygóból vagy űrsziklából származnak, amelyet a tudósok korábban már láttak. Még furcsább, hogy a jel erőssége néhány hónap alatt drámaian változott és csökkent. A galaxis legtöbb objektuma ezzel szemben nem sokat változik évről évre – és így a rádióhullámaik sem.
A felfedezést leíró tanulmány kedden jelent meg az Astrophysical Journals című folyóiratban, melyben Wang és szerzőtársai arra a következtetésre jutottak, hogy a rádiójel rejtélyes forrása „az objektumok egy új osztályának részét képezheti”. A rádiójel hónapokra eltűnt, majd hirtelen újra felbukkant, aztán ismét eltűnt.
Bármi is legyen az a rejtélyes objektum, amely a jelenségért felelős, 2020 nagy részében erős rádióhullámokat bocsátott ki: a kutatók kilenc hónap alatt hat jelet észleltek a nyugat-ausztráliai ASKAP rádióteleszkóp segítségével. Ezt követően a csapat megpróbálta megtalálni az objektumot látható fényben, de nem jártak sikerrel – röntgen- és infravörös fényben sem találták meg.
Ezért visszatértek a rádióhullámokhoz, először az ausztráliai Parkes rádióteleszkópot használták, de elvesztették a jel forrását, és egy ideig nem tudtak semmit sem észlelni. Ezután egy másik rádióteleszkóphoz fordultak – a dél-afrikai MeerKAT obszervatóriumhoz –, és néhány hetente 15 percen át figyelték a területet. Végül ismét elkapták a rádiójelet, de az egyetlen nap alatt eltűnt, de ez furcsa volt, mivel az ASKAP-pal fogott hat jel mindegyike hetekig tartott.
A rejtélyes rádiójelnek vannak közös vonásai a 2000-es években felfedezett objektumok egy osztályának jeleivel. De a kutatók ezekről az objektumokról sem tudnak sokat, azon kívül, hogy alacsony frekvenciájú, erősen polarizált rádióhullámokat bocsátanak ki, észlelhető röntgensugárzás nélkül. Mégis, az új jelnek olyan tulajdonságai vannak, amelyek nem egyeznek a korábban látottakkal – írja az Insider.