TikTok lehetséges betiltása: rengetegen kezdtek el mandarinul tanulni a Duolingón
A nyelvtanulásra specializálódott app adatai szerint a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva a napokban jelentősen megugrott azon amerikai felhasználók száma, akik mandarinul kezdtek el tanulni.
Mint ismert, az amerikai TikTok felhasználók akár már vasárnaptól nem férhetnek hozzá kedvenc közösségi platformjukhoz, hacsak az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága nem avatkozik közbe, vagy a platform tulajdonosa, a ByteDance két napon belül úgy nem dönt, hogy megválik az amerikai üzletágától.
Azt még nem tudni, melyik forgatókönyv valósul meg, de olyan pletykák is felröppentek, hogy esetleg Elon Musknak fogják eladni, bár a TikTok ezt már korábban tagadta. Továbbá arra is van esély, hogy Donald Trump lesz a megmentő: sajtószóvivője szerint a közösségi médiaalkalmazás amerikai működésének fennmaradása érdekében Trump tervez lépéseket tenni hivatalba lépését követően.
Mivel pedig az esetleges tiltás 170 millió amerikai felhasználót érint – akik közül sokan élnek abból, hogy a TikTokra gyártanak tartalmakat –, az emberek nemrég elkezdtek új platformot keresni maguknak. Továbbá arról érkezett hír, hogy egyre több amerikai kezdett el mandarin nyelven tanulni: minderről a Duolingo számolt be az X-en – szúrta ki a HVG.
Mint kiderült, az elmúlt év azonos időszakával összehasonlítva 216%-kal nőtt azon amerikai felhasználók száma, akik ezt a nyelvet kezdték el tanulni. Az eladásról/tiltásról szóló döntés és a nyelvtanulásra specializálódott alkalmazás által tapasztalt trendváltozás közötti összefüggést nem nehéz észrevenni.
Learning Mandarin out of spite? You're not alone.
We’ve seen a ~216% growth in new Chinese (Mandarin) learners in the US compared to this time last year. https://t.co/9hzwBxfTgD pic.twitter.com/qWM9f5oFYA
— Duolingo (@duolingo) January 15, 2025
A lépés hátterében minden bizonnyal az áll, hogy a TikTok-felhasználók egy másik, szintén kínai alkalmazást, a Xiaohongshut (angolul RedNote) kezdték el használni. Erről itt írtunk bővebben. Az alkalmazás azonban a kínai piacra készült, így minden bizonnyal a felhasználók szeretnének jobban eligazodni benne, amihez pedig nem árt, ha az ember tud mandarinul.