A tigréi erők azzal vádolják Eritreát, hogy teljes körű offenzívát indított a határon
A Tigréi Népi Felszabadítási Front közlése szerint az eritreaiak az etióp erőkkel és a szövetséges milíciákkal összefogva indítottak offenzívát.
A Tigréi Népi Felszabadítási Front kedden közölte, hogy „Eritrea teljes körű offenzívát indított Etiópia északi Tigré régiójának határa mentén”, ezek alapján pedig feltételezhető, hogy a közelmúltban kissé alábbhagyott konfliktus ismét kiújult a felek között.
Getachew Reda, a Tigréi Népi Felszabadítási Front szóvivője kijelentette, hogy az eritreaiak az etióp szövetségi erőkkel, köztük kommandós egységekkel, illetve a szövetséges milíciákkal együtt indítottak offenzívát ellenük a határ közelében, Rada állítása szerint pedig Eritrea a teljes hadseregét, de még a tartalékosokat is beveti a konfliktusban, hozzátéve, hogy a tigréi lázadók „hősiesen védik állásaikat”.
Noha a Guardian megkereste az etiópiai és az eritreai hatóságokat is az ügyben, egyelőre nem kívánták kommentálni az eseményeket. A konfliktus kiújulása nem nagy meglepetés, hiszen már volt előjele: az Egyesült Államok és Kanada kormánya már a múlt héten kiadta utazási ajánlásait Eritrea kapcsán, mondván, az utazók legyenek „óvatosak és éberek”, mivel az ottani hatóságok katonai szolgálatra hívják be állampolgáraikat.
Az eritreai erők az etióp szövetségi erők oldalán harcoltak Tigrében, mikor 2020 novemberében kitört a háború: az eritreai katonákat a konfliktus során elkövetett súlyos atrocitások elkövetésével vádolták, noha a hivatalos szervek egyike sem ismerte el a háborús bűncselekmények elkövetéséről szóló vádakat.
Habár márciusban tűzszünetet hirdettek – miután mindkét fél patthelyzetbe került – és az etióp kormány humanitárius tűzszünetként hirdette meg az ellenségeskedések felfüggesztését, ezzel lehetővé téve az élelmiszersegélyek áramlását a régióba, a konfliktus augusztusban ismét kiújult.
Becslések szerint a háború több tízezer (!) ember halálát okozta, s több millió lakos maradt alapvető szolgáltatások nélkül több mint egy éven át. A tigréi lakosok milliói a mai napig teljesen el vannak zárva a világtól: a kommunikációs és banki szolgáltatások teljes mértékben leálltak, ezek helyreállítása pedig a békeszerződésre irányuló tárgyalások egyik legfőbb követelése volt.