Testmozgással gyógyítható a száraz és viszkető szem
Tudósok kiderítették, hogy rendszeres sportolással elejét vehetjük látószervünk károsodásának.
A kanadai Waterloo Egyetem kutatói legújabb tanulmányukban az úgynevezett könnyfilmre összpontosítottak, vagyis arra a védőrétegre, ami megakadályozza, hogy por, szennyeződés és más irritáló anyagok érintkezzenek a szemgolyóval.
A könnyfilm minden egyes pislogáskor friss réteggel borítja be a szemet, amely kritikus védelmet nyújt a viszketéssel, a csípéssel, a szemszárazsággal és a különféle fertőzésekkel szemben.
A tudósok 52 résztvevőt toboroztak, és sportoló, valamint nem sportoló csoportba osztották őket – az előbbieknek legalább heti ötszöri, a nem sportoló csoportnak pedig legfeljebb heti egy alkalommal kellett testmozgást végeznie. A kutatók ezután minden egyes edzés előtt és öt perccel azután is végrehajtották az önkéntesek szemeinek vizuális értékelését.
Ebből kiderült, hogy az edzéseket követően minden egyes résztvevőnél javult a könnyfilmek képződése és stabilitása, továbbá megállapították, hogy a fizikai erőnlét és az edzés időtartama is szerepet játszott a reakcióban, a folyamatos testmozgást végző csoportnál azonban sokkal észrevehetőbb javulást tapasztaltak a nem sportoló csoporthoz képest.
„Az emberek számára kihívást jelenthet a rendszeres testmozgás, amikor egyre hosszabb ideig kell a képernyők előtt dolgozni. Az eredmények azonban azt mutatják, hogy a fizikai aktivitás valóban fontos lehet nemcsak az általános jólétünk, hanem a szemünk egészsége szempontjából is” – magyarázta a kutatás vezetője, Heinz Otchere.