Ennyi lépést kell megtenni egy nap 60 év felett, hogy elkerüljük a szívbetegségeket
Ha az idősek betartják ezt, nemcsak jó kondiban maradhatnak, hanem a szívbetegségeket is elkerülhetik.
A JAMA Cardiology című szaklapban megjelent, közel hatezer 63-99 év közötti amerikai nő bevonásával készült tanulmány arra a megállapításra jutott, hogy átlagosan napi 3600, normál tempóban megtett lépés 26%-kal csökkenti a szívelégtelenség kialakulásának kockázatát. Mint kiderült, a kutatás során gyorsulásmérővel mérték a fizikai aktivitást, az ülőmunkával töltött időt, emellett pedig a szívelégtelenség kockázatát is vizsgálták.
Az átlagosan hét és fél éves követési idő alatt pedig 407 szívelégtelenségi esetet azonosítottak. De a Femina.hu összefoglalójában azt is kiemelik: a szívelégtelenség kialakulásának kockázata átlagosan 12%-kal, illetve 16%-kal volt alacsonyabb minden napi 70 perc könnyű intenzitású, illetve minden napi 30 perc közepes és erős intenzitású tevékenységgel töltött idő esetén.
Ezzel szemben minden egyes üléssel töltött másfél óra átlagosan 17%-kal növelte a szívelégtelenség kialakulásának kockázatát. A tanulmány vezető szerzője úgy látja, hogy a napi 3000 lépés elérhető és észszerű cél, ami egyensúlyban lenne a résztvevő nők aktivitásával, mégis nagyot dobna egészségi állapotukon, és meghosszabbítaná a várható élettartamot – írják a cikkben.
De korábban arról is beszámoltunk, hogy az ülőmunka következtében egyre többen küzdenek egészségügyi gondokkal. A San Diego-i Kaliforniai Egyetem (UCSD) tanulmánya is megerősítette ezt, egyúttal arra is fény derült, mi számít túl soknak, ha ülőmunkáról van szó.
Míg ebben a cikkben azt részleteztük, hogy egy tanulmány szerint heti legalább két liternyi mesterségesen édesített ital fogyasztása 20%-kal növeli a pitvarfibrillációnak nevezett szabálytalan szívverés kockázatát az ilyet nem fogyasztókhoz képest.