Kiderült, a terhesség alatt kapott COVID-oltás hatással van az újszülöttekre
A vakcina nyújtotta immunitás védelmet biztosíthat a babáknak is.
Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja (CDC) kedden tette közzé legújabb kutatása eredményét, miszerint azok a csecsemők, akik édesanyját a terhesség ideje alatt beoltották COVID elleni vakcinával, valószínűleg rendelkeznek valamilyen immunitással a vírussal szemben.
A vizsgálat során 379 kórházba került csecsemő adatait elemezték, akik közül 176-an a koronavírus-fertőzés miatt, 203-an pedig más okból szorultak ellátásra. A kutatás a 2021. júliusi és 2022. januári időszakot vizsgálta, a gyermekek pedig mind hat hónapnál fiatalabbak voltak.
A tanulmány kimutatta, a kórházi kezelés kockázata 61 százalékkal csökkent azoknál a csecsemőknél, akiknek édesanyja a várandósság alatt kapott oltást. Ez a szám 80 százalékra nőtt azoknál a babáknál, akik anyját a terhesség késői szakaszában (a 21. héttől kezdve a szülés előtt 2 héttel) oltották be, és 32 százalékra csökkent azoknál, akik anyja ennél korábban vette fel a vakcinát.
A tanulmány szerzői óva intik az embereket a komoly következtetések levonásától, tekintettel a kis mintára, úgy vélik azonban, ha egy terhes nő be szeretné oltatni magát, habozás nélkül meg kell tenni – számolt be az rt.com.
A CDC szerint terhesség esetén nagyobb a koronavírus szövődményeinek kialakulási esélye, ami veszélyeztetheti a kismamák egészségét, vagy koraszülést és halvaszületést is okozhat. Ajánlott tehát naprakész oltási státusszal rendelkezni azoknak, akik gyermeket várnak vagy terveznek.