Jön a tenyésztett hús, de vajon elég nyitottak rá az emberek?
Számos előnnyel jár a laboratóriumban növesztett hús fogyasztása, de ha a vásárlók bizalmatlanok vele szemben, minden hiába.
A tenyésztett hús kilátásai csábítóak, hiszen évente több milliárd állatot mentene meg a haláltól, előállítása is környezetbarátabb, és csökkentené a potenciális járványok kitörésének kockázatát. Mindezek mellett tökéletesen testreszabható, így olyan termék készülhet belőle, ami illeszkedik a fogyasztók ízléséhez.
Kihívásai is akadnak azonban, először is biztosítani kell, hogy a hústenyésztés ne csak megvalósítható, hanem olcsó is legyen. Ennél is fontosabb azonban a kérdés, lenne-e rá egyáltalán kereslet, hiszen a húsfogyasztás nagyban múlik azon, hogy milyen az elkészített étel íze.
A „műhús” egyelőre tagadhatatlanul mesterséges hangulatot áraszt annak ellenére, hogy pontosan ugyanazokból a sejtekből készül, mint a hagyományos termék. Természetellenesnek és ismeretlennek tűnik, így aggodalomra ad okot, hogy az emberek elutasítják majd a fogyasztását.
Egy a közelmúltban 1 587 önkéntes bevonásával készült tanulmány szerint a húsfogyasztók 35 százaléka és a vegetáriánusok 55 százaléka túlságosan undorítónak találja a tenyésztett húst ahhoz, hogy egyáltalán megkóstolja. A vegetáriánusok idegenkedése értehető, hiszen annak ellenére, hogy nem egy levágott állat húsáról van szó, mégis hús, a nem vegetáriánusok ellenben éppen azért tartják gyomorforgatónak, mert nem tekintik természetes húsnak.
A bizalmatlanság leküzdését az is nehezíti, hogy mostanáig csupán néhány ember kóstolta a belőle készült ételeket, és nincsenek nagyszabású felmérések vagy fókuszcsoportok, amelyek támpontot adnának, egyáltalán jó-e a termék. A szakértői vélemények azonban kedvezőek, egy a közelmúltban végzett vakteszt során pedig Michal Ansky izraeli mesterszakács nem tudott különbséget tenni az „igazi” és a tenyésztett csirkehús között.
Hollandiában is készült egy vakteszt, amelynek résztvevői a laboratóriumban előállított húsból készült hamburgert részesítették előnyben, így a tanulmány szerzői biztosnak vélik, az alternatíva hamar népszerűvé válna íze és környezeti előnyei miatt – számolt be a ZMEScience.
A tesztek azt mutatják, a tenyésztett hús elfogadhatóvá válik a fogyasztók számára, ha elengedő információt kapnak, illetve az előnyök egyértelműek. A kutatók közel állnak az ínyenc húsfajták tenyésztéséhez is, köztük a híres wagyu marhahúshoz, amelyet körülbelül 400 dollárért árulnak kilogrammonként; az új eljárással a drága húsfajták a tömegek számára is elérhetővé válnának.
Összességében a tenyésztett hús az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb élelmiszer-forradalmának ígérkezik. Amennyiben a cégek képesek olyan terméket készíteni, amelynek íze megegyezik a hagyományos hússal, jó eséllyel beváltja a hozzá fűzött reményeket, az ágazat gyors fejlődésére tekintettel pedig a valódi műhús talán a vártnál is hamarabb a polcokra kerülhet.