Örökre elbúcsúzhatunk a tengeri jégtől az Antarktiszon, aggódnak az éghajlatkutatók
Attól tartanak, hogy a jégtakaró tovább zsugorodik, ami súlyos hatással lehet a globális klímára.
Ella Gilbert, a British Antarctic Survey sarkvidéki klímakutatója éghajlati rendszerünk „létfontosságú részének” nevezte az Antarktisz jégtakaróját, ám rendkívül aggasztónak tartja, hogy a tengeri jég hamarosan teljesen eltűnhet.
A közelmúltig a tengeri jég mérete viszonylag stabil keretek között ingadozott, azonban a 2016-os minimumkiterjedés óta sokat romlott a helyzet. 2024-ben mindössze 1,985 millió négyzetkilométerre csökkent a mérete, és hónapokig rekordalacsony volt a szintje – írja a Live Science.
Mivel a globális óceánok vízhozamának csaknem 40%-a az antarktiszi partvidékről ered, ezért a jégtakaró kiemelt szerepet játszik bolygónk éghajlati rendszerének szabályozásban. A ritmikus tágulás és zsugorodás pedig tápanyagokat, oxigént és hőt szállít a világ minden tájára, valamint a szén-dioxid szinten tartásában is elengedhetetlen fontosságú.
Martin Siegert glaciológus úgy véli, hogy a jelenlegi tendencia komor jövőt eredményezhet: „a tengeri jég elvesztésével ugyanaz a folyamat játszódhat le, mint az Északi-sarkvidéken, ami miatt az Antarktisz is egyre gyorsuló ütemben fog melegedni. Ez pedig katasztrofális helyzetet okozhat bolygónkon” – fogalmazott.