Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Temetőkben épül Spanyolország legnagyobb városi napelemparkja

Megkezdődött az ország legnagyobb városi naperőművének építése Spanyolországban, bár a projekt kissé meglepő helyen, temetőkben zajlik.

...svg content...Fotó: Unsplash
Európa
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Valencia célja az, hogy 2030-ra elérje a klímasemlegességet, ami érthető is annak fényében, hogy a városban már napjainkban komoly hőhullámok dúlnak. A klímacélok megvalósításában fontos szerep jut a megújuló energiának, legfőképp a napenergiának, ám mivel a városokban jellemzően kevés a szabad terület, a helyi szakembereknek különleges ötletekkel kell előállniuk.

Itt jön a képbe a Requiem In Power, azaz a RIP, amelynek keretében a helyi temetőkbe 6658 fotovoltaikus panelt telepítenek – írja a 24.hu az IFLScience cikke alapján. A becslések szerint a rendszerrel a város energiaigényének 27 százalékát megújuló forrásokból lehetne előállítani. A napelemeket pedig a város öt köztemetőjében található kripták és egyéb építmények tetején helyezik el. Soron kívül David Pressman távozik az amerikai nagyköveti posztról – kiderült, ki lehet az utódja

A cél a 2,8 megawatt összkapacitás. Eddig három helyszínen 810 panelt telepítettek, ez elegendő ahhoz, hogy évente 440 ezer kilowatt áramot termeljenek, és mintegy 140 tonna szén-dioxidot spóroljanak meg. Ha egyszer elkészül a rendszer, Spanyolország legnagyobb városi napelemparkja lesz – emelik ki a cikkben.

A létesítmény elsősorban a közművek számára biztosít majd energiát, de néhány háztartást is el fog látni. A RIP-en kívül Valenciában 29 további programmal küzdenek az éghajlati átalakulás ellen, többek között a gépkocsihasználatot is mérséklik, illetve az épületek energiahatékonyságát is fokozzák – jegyzik meg.

Korábban egyébként azt is megírtuk, hogy a Climeworks által Izlandon felépített, Mamut elnevezésű gigantikus légtisztító lehet az emberiség ütőkártyája a klímaváltozás elleni küzdelemben: két év alatt készült el az üzem, ami több tízezer tonna szén-dioxidot képes eltávolítani a levegőből. Több ilyen tisztító létesítésével pedig már jelentősebb eredményeket is el lehetne érni.