Távoli univerzumból származó galaktikus lézersugarakat észleltek csillagászok
Asztronómusok egy, a Földtől nagyjából ötmilliárd fényév távolságban lévő furcsa objektum irányából detektáltak különleges sugarakat.
Ha valóban beigazolódik a csillagászok becslése, akkor a fény a szóban forgó égitesttől a bolygónkra való megérkezéséig több időt tölthetett el, mint amennyi a Naprendszerünk valódi kora.
Kapásból gondolhatnánk, lézersugarakat kizárólag intelligens, földönkívüli civilizációk küldhettek felénk, valójában azonban szinte biztos, hogy két hatalmas méretű galaxis összeütközésének eredményéről beszélhetünk – olvasható az EurekAlert riportjában.
A felfedezés egyébként próbára teheti azokat az elméleteket, amelyeket eddig a galaxisok fejlődése kapcsán felállítottak, illetve kiderülhet, hogy összeolvadásuk során pontosan milyen folyamatok játszódnak le.
A galaktikus ütközések az univerzum legintenzívebb eseményei közé tartoznak, amelyek során elképzelhetetlen mennyiségű energia szabadulhat fel, miközben a környező égitestek felemésztődnek.
A jelenséget a Dél-Afrikában található MeerKAT obszervatórium gigantikus távcsövével észlelték – tudósok már izgatottan várják, mit hozhat a jövő, hiszen az elkövetkező hónapokban, vagy akár években ismét az ominózus kozmikus csomópontra irányíthatják a lencséjét.