Luxus lett a zsíros kenyér, már a sült csirkemell és a sertéspörkölt is olcsóbb
A sertészsír ára 115%-kal emelkedett egy év alatt, de több mint duplázódott a brikett, a vezetékes gáz, a vaj, a sajt és a kenyér ára is tavaly.
A KSH által közölt, nagyjából 180 elemet tartalmazó inflációs kosárban mindössze hat olyan termék volt, amely némiképp olcsóbb lett 2022-ben, ha pedig ebből kivesszük a tömegközlekedési bérleteket, akkor a kristálycukor 6,9%-os árcsökkenése a legjelentősebb.
Emellett a szemétszállítás díja, a finomliszt, illetve a 2,8%-os UHT-tej ára esett vissza, ám a szemétszállítás és a bérletek kivételével mindegyik termék árstopos tavaly február óta, vagyis a hatósági árak nélkül valóban elvétve beszélhetnénk árcsökkenésről.
Ezzel szemben áremelkedésre bőven volt példa, s ha csak a 80% feletti drágulást nézzük egy év alatt, akkor is tizenöt termékre volt ez igaz, mint például a sertészsír, amelynek ára 115%-kal emelkedett 2022-ben.
De több mint duplázódott a brikett, a vezetékes gáz, a vaj, a sajt és a kenyér ára is, amelyek alapján elmondható, hogy az egykor még a szegények ételének számító zsíros kenyér egyértelműen luxuscikké vált tavaly.
A drágulás mellett az áruhiány is probléma
Az ársapkák miatt ma már jóval olcsóbb ételnek számít például a rántott vagy sült csirkemell, illetve a sertéspörkölt, már ha egyáltalán találni hozzájuk alapanyagot a boltokban, ugyanis a hatósági árak a többi termék jelentős drágulásához és áruhiányhoz vezettek.
Egy hónap alatt is volt példa jelentős drágulásra, elsősorban az üzemanyagok tekintetében az árstop eltörlése miatt, de több mint 10%-kal emelkedett az uborka és a zöldpaprika ára, valamint ebbe a kategóriába tartozott a só és a pasztőrözött ESL-tej is.
A Portfolio beszámolójából kiderül, miszerint ennek ellenére majdnem 20%-kal csökkent a narancs ára egy hónap alatt, illetve több mint 8%-kal lett olcsóbb a tojás, miután bekerült a hatósági áras termékek közé.