25-ből 22 randiapp nem tesz eleget a felhasználók adatainak védelméért
Rengeteg adatot kérnek a felhasználótól, de nem vigyáznak rájuk eléggé – röviden erre a megállapításra jutott egy friss vizsgálat, ami az online társkeresőkre fókuszált.
A Mozilla összesen 25 randiappot vett górcső alá adatvédelem szempontjából, és 22 neve mellé tette oda az értékelési skálájának legrosszabb, „Privacy not included” nevű értékelését. A kapcsolódó jelentésben kiemelik, hogy az appok 80%-a oszthatja meg, vagy adhatja el a felhasználók adatait hirdetési célokra (itt a Bumble-t jegyezték meg példaként). De a kutatók arra is rámutattak:
Sok platform (pl. a Tinder és a Hinge) hozzáfér a pontos földrajzi adatokhoz, miután engedélyt kap erre a felhasználótól. Utóbbi felület még akkor is gyűjti ezeket az adatokat a háttérben, amikor nincs megnyitva – emelik ki. A társkeresők szerint ez azért szükséges, hogy jobb párokat tudjanak ajánlani a felhasználónak, ám ha ezek adatbrókerekhez kerülnek, annak komoly következményei lehetnek.
Bár az nem derült ki, az egyes appok pontosan milyen értékeléseket kaptak, az igen, hogy a Grindr érdemelte ki az egyik legrosszabb értékelést. Közben pedig új, MI-n alapuló funkciókkal próbálkoznak a társkeresők, s a háttérben is dolgoznak algoritmusok az ajánlások javítására, a kutatók mégsem látják nyomát annak, hogy a társkeresők mindent megtesznek a felhasználói adatok védelméért.
Érdemes hát körültekintőnek lenni a randiappok használatakor, és jobban megválogatni, mit osztunk meg, mihez adunk engedélyt – írja a HVG a TechCrunch cikke alapján. Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy beazonosították azt a 10 Android-alkalmazást, amelyek a legtöbb felhasználói adatot gyűjtik és osztják meg más platformokkal.