A Z-generációsok kevesebb mint fele érzi azt, hogy boldogul az életében
Sőt, a mentális egészségük kapcsán sem vélekednek túl pozitívan: mindössze 15 százalék nevezte azt kiválónak.
Egy idén áprilisban és májusban készült, több mint 3 ezer (12-26 év közötti) személy megkérdezésével készült felmérés eredményei szerint a Z-generációs amerikaiak kevesebb mint fele, mintegy 47%-a boldogul az életében – áll a Gallup és a Walton Family Foundation jelentésében. Kiemelték, a mai amerikai generációk között ez az egyik legalacsonyabb arány, jóval rosszabb eredményt mutat annál, mint amikor az Y-generációsok ugyanennyi idősek voltak (közülük 60% érzett így).
Hozzátették, a Z-generáció tagjai jóval nagyobb valószínűséggel számolnak be olyan negatív érzések átéléséről, mint a stressz, a szorongás és a magány, illetve a mentális egészséggel kapcsolatos küzdelmeik eltérnek a korábbi generációk azonos korú tagjaiétól. A kutatók kifejtették, mindössze 15%-uk nevezte kiválónak a mentális egészségét (ami meredek csökkenésre utal az egy évtizeddel ezelőtti állapotokhoz képest), míg ugyanez az arány az azonos korú Y-generáció tagjainál 52% volt – írta meg az economx.hu a CNN beszámolója alapján.
Azt is fontosnak tartották megjegyezni, hogy az elmúlt évtizedben általános jelenséggé vált a mentális egészség romlása, mivel az Y- és X-generáció tagjainak az állapota rosszabbodott 2010 óta. Sőt, az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központjának év eleji beszámolója szerint a rossz mentális egészség továbbra is „jelentős közegészségügyi problémát” jelent a serdülők körében, különösen a tinilányok körében.
Ugyanakkor az Amerikai Pszichológiai Társaság (APA) 2018-as jelentésében arról írták, a Z-generációsok közül a többi nemzedékhez képest nagyobb arányban vannak azok, akik rossznak gondolják a mentális egészségüket. Az APA vezérigazgatója szerint ez aggasztó, ugyanakkor pozitív jel, mert azt mutatja, hogy ezen generáció tagjai könnyebben felismerik a mentális egészségükkel kapcsolatos problémákat az idősebb generációkhoz képest.
Mindemellett számos ellentmondásos eredmény is született: a válaszadók háromnegyede azt gondolja, hogy nagy jövő áll előtte, illetve a mentális küzdelmek ellenére tartós optimizmus jellemzi őket. Viszont a nemzedék alig fele érzi magát felkészültnek a jövőre. Ezáltal arra lehet következtetni, hogy egyes generációs váltásnak tűnő trendek valójában életszakaszon és életkoron alapuló különbségek, amelyek idővel változhatnak (legalábbis a Pew Research Center ezen megállapításra jutott év elején).