Veszélyes függőség: egyre több a munkamániás Magyarországon
Ez elsősorban a 25-54 év közöttieket érinti, és a nők körében sokkal jellemzőbb, a jelenség kezelése pedig azért is nehéz, mert a legtöbb függőséggel ellentétben sokan jó tulajdonságként értékelik.
A Mindennapi Pszichológia Magazinban megjelent tanulmány szerint a dolgozók 7-8%-a munkamániás hazánkban, ami azt jelenti, hogy kényszeresen dolgoznak, és szinte képtelenek nemet mondani a feladatokra.
A jelenség, hasonlóan az alkoholizmushoz vagy a drogfogyasztáshoz, függőségnek tekinthető a tanulmány szerzője, Kun Bernadett pszichológus és egyetemi docens szerint, és általában önértékelési zavarok hajtják.
Elsősorban a 25-54 év közöttieket érinti, és a nők körében sokkal jellemzőbb, az iskolai végzettségnek viszont nincs hatása erre. A szakember kiemelte, a munkamániát kezdetben a munkahelyi elismerés hajtja, a pozitív visszajelzésre pedig rászokik az érintett.
Több dologra is hatással van
Majd hozzátette, miszerint ez is kihat a beteg kapcsolataira, ugyanis a hozzá közel állók, különösen a hozzátartozók mellőzve érezhetik magukat, ami vitákhoz és feszültséghez vezethet – számolt be a Világgazdaság.
A tanulmány szerzője szerint a munkamánia eleinte pozitív jelenség lehet, a folyamatos terhelést azonban nehezen viseli az emberi szervezet, így az érintettek egyre fáradtabbak, kialvatlanabbak lesznek, amely végül a mentális és fizikai egészségük megromlását eredményezheti.