Új tanulmány erősítette meg a sötét anyag létezését
A Kaliforniai Egyetem Irvine csapata által vezetett friss kutatás erős bizonyítékokat szolgáltat a sötét anyag létezésére.
A sötét anyag létezésének kérdése régóta vita tárgyát képezi a csillagászatban, mivel jelenléte szükséges lehet a világegyetem egyes megfigyeléseinek magyarázatához. Egy kaliforniai kutatócsoport által végzett számítógépes szimuláció azonban most újabb bizonyítékot szolgáltatott a rejtélyes komponens letezésére vonatkozóan.
A tudósok egy hosszú ideje fennálló kérdést vizsgáltak: megmagyarázhatók-e a világegyetem megfigyelései a látható anyag segítségével, vagy szükség van a sötét anyag feltételezésére is. A kutatás eredményei végül az utóbbi alternatívát támasztották alá.
A Francisco Mercado vezette kutatócsoport által végzett szimulációk mind a normál, mind a sötét anyagot magukban foglalták, és céljuk az volt, hogy újraalkossák a valódi galaxisokban megfigyelt jellemzőket, amelyek sötét anyag nélkül nehezen magyarázhatók. A kutatás eredményei azt mutatják, hogy ezek a jellemzők valóban megfelelnek a sötét anyaggal rendelkező univerzum várható jellemzőinek.
A megfigyelt galaxisok
James Bullock, az UCI Fizikai Tudományok Iskolájának dékánja további betekintést nyújtott a kutatásba: „A megfigyelt galaxisok a jelek szerint szoros kapcsolatot tartanak fenn az általunk látott anyag és a feltételezett sötét anyag között. Ez annyira egyértelmű, hogy néhány ember szerint, amit sötét anyagnak hívunk, az valójában bizonyíték lehet arra, hogy gravitációs elméletünk téves.”
NE HAGYD KI
A kutatásban szintén részt vevő Jorge Moreno szerint a sötét anyag jelenlétét az égitestek fejlődése is igazolja: „A csillagok keletkezése és pusztulása természetes módon magyarázza ezeket a jellegzetességeket, amelyekhez nemcsak a sötét anyag léte, hanem a normál anyag fizikájának szerepe is szükséges.”
A sötét anyag modellje egyre meggyőzőbbnek tűnik, ám a tudósok további finomításokat terveznek. Mercado azt reméli, hogy a kutatások nem csak megerősítik a sötét anyag létét, de rávilágítanak annak tulajdonságaira is.