Tanulmány: nem mindegy, melyik karunkba kaptuk a koronavírus elleni védőoltásokat
Fontos dologra mutatott rá egy friss tanulmány a Covid-19 elleni vakcinákkal kapcsolatban.
Egy friss tanulmány szerint nagyon nem mindegy, hogy melyik karunkba kaptuk a koronavírus elleni oltásokat – írja az Economx a Medriva beszámolója alapján. A cikkben kifejtik, a kérdés azért merült fel, mert új szempont szerint vizsgálják a vakcinák hatását, a kutatás pedig arra a megállapításra jutott:
Aki két különböző karjába kapta az első, majd az azt követő emlékeztető-oltást, tovább marad immunis a Covid ellen. De a The Journal of Clinical Investigation folyóiratban megjelentetett tanulmányból többek között az is kiderül, hogy 950 felnőtt részvételével vizsgálták a Pfizer-BioNTech Covid-19 elleni vakcinát.
A pácienseket két csoportra osztották, az egyikben olyanok voltak, akik a járvány során mindkét oltást ugyanabba a karjukba kapták, a másik csoportba pedig azokat tették, akik ellentétes karjukba kapták a vakcinát. Az „ellentétes karúak” csoportjából sokkal jobb immunválaszokat kaptak – emelik ki.
Ebből arra következtettek, hogy ez a módszer hosszabb távú immunvédelmet adott. De a tanulmányban arról is beszámoltak, hogy négyszeres antitest-növekedést mértek azoknál, akik ellentétes karjukba kapták a két oltást, ez a jelenség pedig főként a Covid Omicron változatánál volt megfigyelhető.
Korábban azt is megírtuk, hogy Kemenesi Gábor virológus elmondta, kell-e aggódni a gyorsan terjedő új koronavírus-variáns, a JN.1 miatt. Mint mondta, „aki mostanában fertőződik meg a Coviddal, majdnem biztos lehet benne, hogy ezzel a változattal van dolga”. Emellett arról is beszámoltunk, hogy kiderült, mit érnek a vakcinák a Covid új mutációjával szemben.