„Támadás afgán földön”: A csoport szóvivője szerint az USA-nak tájékoztatnia kellett volna a tálibokat a közelgő légicsapásról
Az Egyesült Államok dróncsapást hajtott végre az ISIS-Khorasan célpontjai ellen, megtorlásul az öngyilkos merénylő támadásáért, amely csütörtökön 13 amerikai katonát és több mint 170 civilt ölt meg a kabuli repülőtér közelében.
Az Egyesült Államoknak figyelmeztetnie kellett volna a tálibokat az ISIS-Khorasan célpontjai elleni közelgő légicsapásra – mondta Zabihullah Mudzsahid, a csoport szóvivője szombaton a Reutersnek. Mudzsahid szerint a légicsapás „egyértelmű támadás” volt afgán területen, amely két embert megölt és hármat megsebesített, köztük két nőt és egy gyermeket.
Hozzátette, hogy a tálibok arra számítanak, hogy az amerikai erők távozását követően nagyon hamar átveszik a kabuli repülőtér teljes ellenőrzését, és a következő napokban be fogják jelenteni a teljes kabinet felállítását.
A nyilatkozat röviddel azután hangzott el, hogy a Pentagon megerősítette, hogy a dróncsapás két magas rangú ISIS-K célpontot megölt, egy másikat pedig megsebesített. William Taylor vezérőrnagy, a közös vezérkar regionális műveletekért felelős igazgatóhelyettese szerint a csapásban nem sebesültek meg civilek.
A Pentagon ugyanakkor nem volt hajlandó közölni, hogy a pénteki csapás célpontjai közvetlenül részt vettek-e a kabuli repülőtéren csütörtökön elkövetett öngyilkos merényletben, amely 13 amerikai katona és több mint 170 civil halálát okozta.
Egy amerikai védelmi tisztviselő a CNN-nek elmondta, hogy az egyik személyről úgy vélték, hogy „kapcsolatban áll a repülőtéren elkövetett potenciális jövőbeli támadásokkal”.
Pénteken az Egyesült Államok dróncsapást végzett Afganisztánban, megölve az ISIS-K egyik „kitervelőjét”, miután a csoport vállalta magára a kabuli repülőtér előtti halálos merényletet. Az amerikai központi parancsnokság szerint a csapás a Kabultól keletre fekvő, Pakisztánnal határos Nangarhar tartományban történt. Közben az Egyesült Államok kabuli nagykövetsége ismét figyelmeztette az amerikaiakat, hogy a folyamatos biztonsági fenyegetések miatt kerüljék el a repülőteret.
Az Egyesült Államok és szövetségesei versenyt futnak az idővel, miközben azon fáradoznak, hogy befejezzék állampolgáraik és szövetséges afgánjaik evakuálását, és kivonják csapataikat Afganisztánból a Joe Biden elnök által kitűzött augusztus 31-i határidőig, miután az amerikai katonai jelenlét közel 20 éve tart. Biden a tálibok éles figyelmeztetését követően elutasította a határidő meghosszabbítására irányuló felhívásokat.