Talán sohasem készül el a COVID-19 elleni védőoltás
Az egész világ tűkön ülve várja, hogy végre kifejlesszék a koronavírus elleni védőoltást, ám egyes tudósok szerint ez még legalább 12-18 hónapot vehet igénybe.
Jó okunk van arra, hogy azt higgyük, elérkezik a védőoltás megalkotásának időpontja, a valóságban ez viszont egy fokkal bonyolultabb. A védőoltások megalkotása normál körülmények között is egy nagyon bonyolult és hosszadalmas folyamat, nem is beszélve a jelenlegi nyomásról, ami a tudósokra helyeződik.
Ebből kifolyólag semmi garancia nincs arra, hogy egy védőoltást ki tudnak fejleszteni 12-18 hónap alatt, sőt arra sincs igazán garancia, hogy valaha lesz egyáltalán COVID-19 elleni védőoltás. Ezt alátámasztja a HIV esete is, amire évtizedes próbálkozások ellenére sem sikerült megalkotni az ellenszert.
Nehéz megjósolni, mi fog működni
A védőoltás fejlesztésének egyik legfőbb korlátja, hogy nehéz megjósolni, mi az, ami működni fog. A védőoltások elsődleges feladata a szervezet immunválaszának kialakítása, vagy annak elősegítése, ám még nem rendelkezünk kellő információval a vírushoz köthető immunitásról, a tudósok pedig még mindig nem erősítették meg, hogy a vírus ellen küzdő antitestek hatékonyak-e a COVID-19 ellen.
A sok kétség között azonban vannak jó hírek is John Cooke szerint, aki épp a GeneOne nevű gyógyszergyárral dolgozik együtt egy RNA-vakcina előállításán. A jó hír pedig az, hogy „jobb eszközök is rendelkezésre állnak”, például a tudósok sikeresen azonosították a vírus genomját, ami kulcsfontosságú lehet potenciális védőoltások megalkotásához.
A siker kulcsa abban is állhat, hogy jelenleg rengeteg különböző védőoltáson dolgoznak, így a nagy számok törvénye alapján valamelyik csak működni fog. Nehéz megjósolni melyik lesz sikeres, ám Cooke szerint rengeteg innovatív ötlet van a vakcinák fejlesztésére.
A vakcina tesztelése időigényes, de annál fontosabb
A védőoltások kifejlesztésének legfontosabb szakasza a tesztelés, ami során felmérik, hogy az ellenszer hatásos és biztonságos-e. Ez egy háromlépcsős folyamat, aminél megvizsgálják a hatékonyságot, a biztonságot és a potenciális nem kívánt mellékhatásokat.
Annak ellenére, hogy vannak rá módok, amivel fel lehet gyorsítani a tesztelés sebességét, így is egy nagyon időigényes procedúráról van szó, és akármennyire is reménykedünk abban, hogy a jelenlegi emberi tesztelésen áteső vakcinák biztonságosak és működőképesek, sajnos erre sincs semmi garancia.
Jelenleg a legtöbb, amit tehetünk, a várakozás, hogy megtalálják a megfelelő ellenszert, ugyanis az elkapkodott vakcinák, amikről később kiderülnek súlyos, nem kívánt mellékhatások, vagy az, hogy mégse működik annyira jól, csak egy újabb sor problémát hozna a nyakunkra.
Eközben a WHO kihangsúlyozta, hogy ne feledkezzünk meg a kötelező védőoltásokról sem: