Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Találtak egy koronavírus-mutációt, ami a jövőben sokkal fertőzőképesebbé válhat

A Johns Hopkins Egyetem adatai szerint a világon már 31 milliónál is többen kapták el a COVID-19 kórokozóját, közülük pedig egymillióan estek áldozatául a súlyos szövődményeknek, az elkövetkező években azonban még ennél is tragikusabb helyzet állhat elő, ha nem cselekszünk időben.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Johns Hopkins Egyetem adatai szerint a világon már 31 milliónál is többen kapták el a COVID-19 kórokozóját, közülük pedig egymillióan estek áldozatául a súlyos szövődményeknek, az elkövetkező években azonban még ennél is tragikusabb helyzet állhat elő, ha nem cselekszünk időben.

A MedRxiv orvosi lapban közzétett, szakértői elbírálásra váró tanulmányban a koronavírus mutációit vizsgálták, köztük az egyiket kifejezetten veszélyesnek és ragályosnak minősítették, továbbá kiderítették róla, hogy a jövőben könnyen továbbfejlődhet. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Miközben a vírus a lakosság körében folyamatosan kering, minden lehetősége meg van arra, hogy sokkal agresszívabbá alakuljon, ezáltal nehezebb lehet a kontrollálása – számolt be róla David Morens, a Nemzeti Allergológiai és Járványügyi Intézet virológusa.

Habár a szakember kiemelte, csupán egyetlen kutatásról van szó, a vírus könnyen alkalmazkodhatott a maszkviseléshez, a védőtávolsághoz és kézmosáshoz, ezzel pedig a vakcinák hatékonysága is megkérdőjelezhető lehet.

„Igaz, hogy még nem tudunk túl sokat a koronavírusról, mégis számolnunk kell azzal, hogy ha a lakosság immunitási szintje elég magas lesz, a kórokozó utat törhet magának és kikerülheti ezt a védettséget. Ha ez megtörténne, akkor ugyanabban a helyzetben találnánk magunkat, mint az influenza esetében. Állandóan figyelnünk kell a vírust, és ha mutálódik, vakcinával lesz szükséges elfojtanunk.”

magyarázta Morens.

A tanulmány összefoglalójában a szerzők arról írnak, a tüskefehérjéhez kötődő receptorok szimpla aminosav-átrendeződései által meghatározott genomadatok alapján rájöttek, hogy a monoklonális CR30022 antitestek semlegesítődtek, ami azt jelenti, gyengébb immunválaszt generált a koronavírus bizonyos mutációja.

„A kutatásunk az első analízis, ami a Sars-CoV-2 vírus molekuláris felépítését vizsgálta két fertőzési hullámban nagyvárosi régiókban. Felfedezéseinkkel jobban megérthetjük a következő hullámok kiindulási pontját, kompozícióját, valamint pontos útját, illetve előkészíthetjük a koronavírus mutációjával járó kezelési módszerek használatát is.”

olvasható a publikációban.

Az elmúlt hetekben több országban, köztük az Egyesült Államokban és Európában is szinte fellángolt a koronavírus-járvány, amelynek következtében újfent korlátozásokat vezettek be, Izraelben például teljes országra szóló kijárási tilalom lépett érvénybe.

Vitályos Eszter Magyar Péternek: „Te beszélsz, aki lenézed a nőket”

Vitályos Eszter kormányszóvivő videón keresztül üzent Magyar Péternek, a Tisza Párt elnökének.