Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egészségügyért felelős államtitkár: hamarosan ismét extra pénzt kapnak a kórházak

Az állami egészségügyi rendszer folyamatban lévő átalakításának jelenlegi állását összegezte Takács Péter, aki a közeli és távolabbi terveket is megosztotta a Magyar Kórházszövetség keddi konferenciáján.

...svg content...Fotó: MTI/Krizsán Csaba
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár a jelenleg is zajló egészségügyi átalakítás folyamatát összegezte előadása elején, amelyet követően a rövid távú tervekre tért ki. Ez alapján a tavaly év végi konszolidáció idén márciusban folytatódik, tehát a kórházak hamarosan hozzájutnak a plusz forrásokhoz. Mint mondta, ezen a téren intenzív egyeztetéseket folytatnak a Pénzügyminisztériummal annak érdekében, hogy ne alakuljon ki ilyen méretű adósság az állami kórházak esetében. A főkönyvi adatokig elmennek az egyes intézményeknél – ismertette.

Az adósság elszállása mögött meghúzódó okok között megemlítette azt, hogy többet fizetnek az intézmények gyógyszerekre. Tulajdonképpen kétszer annyit, mint 2019-ben, ami elsősorban azzal függ össze, hogy sok onkológiai és onkohematológiai készítményt fogadtak be egyedi méltányosság keretében. Ez önmagában 47 milliárd forinttal emelte meg a tartozásállományt. A másik ilyen tényező a vállalkozói formában foglalkoztatottak helyzete, a személyes közreműködés keretében dolgozók – írja a Portfolio. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

„17 kolléga töltötte be a 65 évet, ezért szűnt meg az ő vezetői jogviszonyuk, de nincs közvetlen összefüggés az elbocsátásuk és az adósság felhalmozódása között” – magyarázta az államtitkár, hozzátéve: ezen kívül volt 7 olyan vezető, akiknek a menesztése mögött több egyedi ok is meghúzódott. Elmondása szerint „az lesz kórházigazgató, akinek nagyobb az impaktfaktora, ezt a kiválasztási rendszert befejezzük. A menedzserképességekre fogunk építeni”. Míg egy másik témában úgy vélekedett, „a várólista számok mesterségesen fel vannak fújva a sajtó által”.

Majd arról is szót ejtett, hogy a kormány elkezdte az egészségügy finanszírozási rendszerének átalakítását. Eredetileg ehhez RRF uniós forrást vettek volna igénybe, azonban Takács Péter szerint erre az uniós forrásra már nem számítanak, ezért nemzeti költségvetésből állják a finanszírozás felülvizsgálatának költségeit. A homogén betegségcsoportok átalakítása, felülvizsgálata és az ezen keresztül megvalósuló többletfinanszírozás 100 milliárd forintnyi plusz forrást jelentene. Ennek kapcsán úgy fogalmazott: „örülök, hogy akkor lettem ágazatvezető, amikor őszintén tudom mondani, hogy nincs pénz az államkasszában”.

Korábban arról is beszámoltunk, hogy február 16-án leállt a budapesti Uzsoki Utcai Kórházban a kardiológiai osztályon a súlyos betegek ellátása: mint kiderült, személyi feltételek hiánya miatt nem tudják biztosítani az ellátást az intézményben. Mindez Kunetz Zsombor orvos, egészségügyi szakértő szerint elég rossz hír, mivel a kórház eddig még működőképes volt, ám most egy alapszakmai ellátás szűnik meg határozatlan ideig. Valamint felvetette, ha egy fővárosi, megyei szintű kórháznál ilyen problémák vannak, azaz ott, ahol a munkaerő a leginkább elérhető, vajon mi lehet a helyzet vidéken.