Tajvan 11 év után megszünteti a fukusimai élelmiszer-import tilalmat
Tajvan kedden jelentette be, hogy feloldja a fukusimai élelmiszer-import tilalmat, melyet a 2011-es atomerőmű-katasztrófa után vezettek be.
A szigetország tavaly szeptemberben kérte csatlakozását a Transz-csendes-óceáni Partnerségi Megállapodáshoz (CPTPP), ami egy szabadkereskedelmi megállapodás, melynek célja a vámjellegű és nem vámjellegű kereskedelmi korlátozások csökkentése, illetve egy egységes vitarendezési mechanizmus kiépítése a befektetők és az államok között.
Lo Ping-cseng, a tajvani kabinet szóvivője elmondta, hogy a tilalom feloldására feltehetőleg február végén kerül sor, ezzel a lépéssel pedig Tajvan követi azon országok listáját, amelyek már feloldották a korlátozásokat, mint például Ausztrália, Thaiföld és az Egyesült Államok – közölte a DW.
Peking a szigetet Kína részének tekinti, emellett teljes mértékben ellenzi Tajvan csatlakozását a kereskedelmi paktumhoz. Tajvan lakosai a 2018-as szavazáson jelentős többséggel szavaztak a tilalom fenntartása mellett, ám ez csak két évig volt érvényes. Az ellenzéki párt, a Kuomintang az irányító Demokratikus Progresszív Pártot ostorozza emiatt, kiemelve, hogy egyetlen kormány sem hagyhatja figyelmen kívül a népszavazás eredményét.
Az Egyesült Államok segítségével fejleszti Tajvan a légvédelmi rendszerét
John Deng, Tajvan kereskedelmi főtárgyalója szerint a kérelem elfogadtatása zökkenőmentesen halad, bár egyes élelmiszerek továbbra is tiltva maradnak, úgymint a gombák és a vadon élő állatok. Más termékeket radioaktivitás-vizsgálatnak vetnek alá az országba való érkezés előtt, majd a belépés után újra átvizsgálásra kerülnek.