Tajvan elnöke ellenáll Kínának: Ha rajta múlik, nem lesz annexió
Tajvan elnöke, Caj Jing-ven azt mondta, hogy a szigetnek és a szárazföldnek nem szabad „egymásnak alárendelődnie”, ezzel pedig nyilvánvalóan visszautasította Hszi Csin-ping kínai elnöknek az országhatáron átívelő békés újraegyesítésre vonatkozó felhívását.
A Kínai Köztársaság – amelyet a tajvani kormány hivatalos elnevezésként használ – megalapításának 110. évfordulója alkalmából tartott beszédében Caj azt is elmondta, hogy Tajvannak „ellen kell állnia az annexiónak vagy a szuverenitásunkba való beavatkozásnak”, és hangsúlyozta, hogy „a Tajvani Köztársaság (Tajvan) jövőjéről a tajvani nép akaratával összhangban kell dönteni”.
Megjegyzései egy nappal azután hangoztak el, hogy Hszi az évforduló alkalmából Pekingben tartott találkozón kijelentette, hogy „az anyaország békés eszközökkel történő újraegyesítése felel meg leginkább a kínai nemzet általános érdekeinek, beleértve tajvani honfitársainkat is”.
Peking Tajvant szakadár tartománynak tekinti, amelynek vissza kell térnie az anyaországhoz. Hszi eddig békés úton történő újraegyesítést ajánlott, de többször figyelmeztetett, hogy a szigetet „támadás érné, ha hivatalosan is kikiáltaná függetlenségét”. Caj kijelentette, hogy Tajvan hajlandó kivenni a részét a régió békés fejlődéséhez való hozzájárulásból.
„A határon átnyúló nézeteltérések megoldásához a szoros két oldalának a kölcsönös tiszteleten alapuló párbeszédre van szüksége” – tette hozzá Caj, utalva arra, hogy Peking 2016-os elnökké választása óta felfüggesztette a hivatalos cserekapcsolatokat Tajpejjel, és elutasította az „egy Kína” elvét. Órákkal később a pekingi államtanács tajvani ügyekért felelős hivatala visszavágott, azzal vádolva Cajt, hogy konfrontációt próbál szítani és elferdíti a tényeket.