T-90: az orosz csodatank, ami Franciaország nélkül nem is létezne?
Oroszország mindig büszkén hivatkozik a saját hadiiparára és annak csúcstermékeire, amelyek közül kétségtelenül kiemelkedik a T-90-es tank, mint a legújabb generációs harci tankjuk.
Putyin mindig is nagy büszkeséggel nézte, ahogy a katonai parádékon felvonulnak a T-90-esek és kétségtelenül nagy know-how került a csatatankba. Nem tekinthető azonban tömegesen létező harci járműnek, nem is küldtek belőle nagy számban az ukrán frontokra.
Peter Suciu, a 19FortyFive szerzője azonban érdekes dologra hívta fel a figyelmet: hiába tűnik úgy, hogy Oroszország meglehetősen távol került a Nyugattól és egyfajta ellenszenvvel kezelik a nyugati központokat, az egyik legnagyobb nyugati ország nélkül nem létezne a T-90-es.
Suciu beszámolója szerint ugyanis a Kreml francia katonai technológia nélkül nem tudná legyártani a T-90-est, ezt pedig a közelmúltban megjelent beszámolókból derül ki, amelyek azt követően születtek, hogy az ukránoknak sikerült elfognia egy darabot a „csodatankból”.
Némi mérnöki visszafejtést követően ugyanis az ukránok rájöttek, hogy a T-90-esben használt technológiák egy részét nem Oroszországban, hanem valójában Franciaországban gyártották, egy francia katonai magáncég, a Thales nevéhez köthetőek.
Arról azonban nem tudni sokat, hogy Oroszország mikor és hogyan tudta beszerezni a francia alkatrészeket és technológiát a T-90-eshez, mivel a Krím-félsziget illegális megszállása óta teljes fegyverembargót vetettek ki Moszkvával szemben.
Az embargóban pedig beletartozik az is, hogy nyugati védelmi ipari magáncégek nem adhatnak el katonai hardvert és technológiát orosz kollégáiknak – noha azóta kiderült, hogy a franciák titokban 346 millió euró értékben adtak el Oroszországnak katonai eszközöket az embargó óta.
„A francia embereknek, akik kinyitják az ajtajukat az ukrán menekültek előtt, tudniuk kell, hogy ők egy olyan háború elől menekülnek, amelyet az ő cégeik is támogatnak” – fogalmazott ezzel kapcsolatban Alex Goncsarenko ukrán politikus.
Egy brit lap megkeresésére a Thales elmondta, hogy mindig is engedelmeskedtek a szankcióknak és az embargó óta nem kötöttek szerződést Oroszországgal, a nemrégiben azonosított felszereléseket még a 2014 előtt kötött szerződések alapján szállították le.
Nagyon úgy néz ki tehát, hogy az orosz védelmi ipari csodának kikiáltott T-90-es valójában nem is létezne Franciaország nélkül, fontos technológiai segítséget nyújtottak ugyanis a harci tank legyártásához a franciák.