Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Ultrakönnyű sötét anyagban rejlik a szupermasszív fekete lyukak titka

Kutatók szerint a szupermasszív fekete lyukak kialakulásának megértéséhez a sötét anyag viselkedési mintáinak azonosítása vezethet.

...svg content...Pixabay
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Bár csillagászok már régóta tudják, hogy a galaxisok centrumában általában fekete lyukak találhatók, mindezidáig képtelenek voltak magyarázatot adni arra, miként keletkezhettek az univerzum félelmetes objektumai.

Az amerikai Energiaügyi Minisztérium (DOE) New York-i Brookhaven Nemzeti Laboratóriumának fizikusai azonban felállítottak egy lehetséges elméletet, mely szerint ultrakönnyű sötét anyag idézheti elő a szóban forgó égitestek kozmológiai átmenetét.

A kutatók által megalkotott modell szerint a szupermasszív fekete lyukak akkor alakulhattak ki, amikor az univerzum sűrű, forró állapotából kihűlt, tehát jóval a galaxisok keletkezése előtt születhettek.

„Amikor az univerzum hőmérséklete éppen megfelelő, a nyomás hirtelen nagyon alacsony szintre csökkenhet, ami lehetővé teszi, hogy a gravitáció átvegye az irányítást, és az anyag összeomoljon” – magyarázta Peter Denton, a hipotézis egyik megalkotója.

Az ismert részecskék azonban nem viselkednének elég jól ilyen körülmények között ahhoz, hogy szupermasszív fekete lyukakat hozzanak létre, ezért is feltételezik, hogy egy eddig még fel nem fedezett anyagforma, az ultrakönnyű sötét anyag állhat a jelenség mögött, amely 28-szor könnyebb lehet, mint egy proton.

Az ultrakönnyű sötét anyag összeomlása olyan fázisátalakulásként értelmezhető, mint amikor a forrásban lévő víz gőzzé válik, ám ennél természetesen sokkal drámaibb folyamatok játszódhatnak le, ezért is jöhettek létre kozmikus léptékben mérve rövid idő alatt a fekete lyukak.

Egyelőre sajnos nem áll a tudósok rendelkezésére elég érzékeny műszer ahhoz, hogy az elmélettel összefüggésbe hozható jeleket észleljék, kizárólag modellekre hagyatkozhatnak, melyekkel tesztelhetik felvetéseiket.