Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Szupergyors és pontos koronavírustesztet fejlesztettek ki francia kutatók

Az új eljárás háromszor gyorsabb és pontosabb a hagyományos antigéntesztekhez és a sokkal költségesebb PCR-tesztekhez képest.

...svg content...Debrecen, 2021. január 3. Mintát cseppent egy antigén koronavírus gyorsteszt paneljére a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet munkatársa a köznevelésben dolgozók tesztelésén az intézet fogászati ügyeletének épületében 2021. január 3-án. MTI/Czeglédi Zsolt
Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A tevefélék szervezetéből kinyert nanotesteken alapuló elektrokémiai teszt 10 perc alatt kimutatja az eredményeket, és 90 százalékos biztonsággal képes meghatározni egy adott személyről, hogy éppen hordozza-e a Covid19 kórokozóját, vagy sem – írta a The Guardian hírportál.

Az eszközt lille-i és marseille-i egyetemek tudósai fejlesztették ki, akik egyben a francia CNRS kutatóintézet tagjai. A teszthez semmiféle laboratóriumi procedúra elvégzését sem szükséges lebonyolítani, az eredményhez csupán egy okostelefon kell. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

A polimeráz láncreakciókra épülő PCR-tesztek megbízhatóak, bár drágák és laboratóriumban használatos szerkezetekkel képesek csak kimutatni a fertőzést. Az orrba felhelyezett pálcikás antigéntesztek ezzel szemben gyorsabbak, ám kizárólag a magas vírustöltöttségi szinttel rendelkező pácienseket lehet velük kiszűrni, így gyakran fals negatív eredményekkel zárulnak a mintavételezések.

A CorDial-1 névre keresztelt prototípus a fentebb említett eljárásokhoz képest egy teljesen más technikát használ. Apró antitest-részecskéket, úgynevezett nanotesteket helyeztek egy elektródára, ami ezáltal elektrokémiai bioszenzorrá változtatható, így vele könnyedén érzékelhetőek a vírusok.

Sabine Szunerits, a Lille-i Egyetem professzora elmondta, azért tevefélékből kinyert nanotesteket alkalmaztak, mert sokkal stabilabbak, mint más állatfajok antitestei. Az első klinikai vizsgálatokat ezer önkéntesen fogják végrehajtani az elkövetkező néhány hónapban.

A nanotestek detektálni tudják a Covid19 kórokozójának tüskefehérjéjét, majd biológiai úton reakcióba lépnek fele, ezáltal megváltozik az elektróda áramfolyama. Ezt az eltérést egy pendrive méretű készülékkel mérik le, ezután egy speciális mobilappban kirajzolódik egy grafikon, amelyről a jelzések alapján leolvasható a pozitív vagy negatív végeredmény.