Egyre több szülő érzi azt, hogy a gyermekvállalás „financiális öngyilkosság”
Jelentősen növekedett azon brit szülők száma, akik kénytelenek voltak hitelt felvenni, hogy biztosíthassák gyermekük gondozását.
A Sky News egy riasztó jelenségre hívta fel a figyelmet legfrissebb jelentésében: a Pregnant Then Screwed kampánycsoport megbízásából készült felmérés szerint az ötévesnél fiatalabb gyermekek szüleinek majdnem fele azt mondja, hogy a gyermekgondozás költségei hatalmas pénzügyi csapást mérnek rájuk.
A tanulmány kapcsán Joeli Brearley, a jótékonysági szervezet alapítója elmondta, hogy a megélhetési válság mellett „a munkaköltségek válsága is fennáll, mely aránytalanul nagy mértékben érinti az anyákat”. Az alapító rámutatott, egyre több szülő érzi azt, hogy hiába szeretne több gyermeket, egyszerűen „nem engedheti meg magának”:
A kormány Money Helper honlapja szerint egy két év alatti gyermek óvodába járatásának átlagos költsége jelenleg 269,86 font (122 ezer forint) hetente, azaz évi 14 030 font (6,3 millió forint). A jótékonysági szervezet által megkérdezett szülők 46 százaléka nyilatkozott arról, hogy teljesen eladósodott, vagy minden megtakarítását felélte a gyermeknevelés miatt.
Mint ismert, 2023-ban a brit kormány bejelentette, hogy áprilistól a kétéves gyermekek dolgozó szülei 15 órányi ingyenes gyermekgondozási támogatást kaphatnak. Szeptembertől a 15 órát kiterjesztik a kilenc hónapos és hároméves kor közötti gyermekek szüleire is. A kormány reményei szerint az intézkedés nagy segítséget jelent majd a családok számára, ám a felmérésben megkérdezett szülők elsöprő többsége (90 százalék) kijelentette, nem hisz a kormány ígéretében, miszerint a gyermekgondozási költségek csökkenni fognak.