Szomáliai tüntetések: 15-re emelkedett a halálos áldozatok száma
A rendőrség és az ellenzék támogatói közötti összecsapások nyomán 15 ember vesztette életét Szomáliában.
Az Al Jazeera jelentése szerint a kormány szombaton közölte, hogy a szenegáli erőszakos cselekmények halálos áldozatainak száma 15-re emelkedett, miután a bíróság elítélte az ellenzéki vezetőt, Ousmane Sonkót, aminek hírére támogatói az utcára vonultak, és összecsaptak a rendőrséggel.
Noha Dakarban szombatra némiképp csillapodott a feszültség, az összecsapások este folytatódtak: a lakónegyedekben a tüntetők kövekkel dobálték a rendőröket, utakat torlaszoltak el és gumiabroncsokat égettek. A hadsereg is járőrözött az utcákon, miközben a rendőrség könnygázt vetett be a tüntetők ellen, s több tucat demonstrálót őrizetbe vettek.
Ahogy arról korábban is beszámoltunk, az összecsapások csütörtökön törtek ki, miután Sonkót elítélték a bíróságon, és két év börtönt kapott. Ügyvédje azóta jelezte, egyelőre nem adtak ki ellene elfogatóparancsot. Sonko rendkívül népszerű a fiatalok körében, s a 2019-es szenegáli elnökválasztáson a harmadik helyen végzett.
Támogatói pedig az ítélet nyomán védelmükbe vették az ellenzéki vezetőt, mondván, a kormánynak az a célja, hogy megakadályozzák indulását a 2024-es elnökválasztáson. A kormány önkényes letartóztatásokat eszközölt, továbbá korlátozza a közösségi médiát is a zavargások nyomán, amit a nemzetközi jogvédő csoportok nyilvánosan elítéltek.
Ezen túlmenően a kormány több, a tüntetők által erőszakra buzdításra használt közösségi médiaoldalt, például a Facebookot, a WhatsAppot és a Twittert is közel két napra felfüggesztették. Míg a kormány a tüntetőket, addig a tüntetők a kormányt okolják az erőszakért és a halálos áldozatokért.