Júliustól lehetséges a kettős, szlovák-magyar állampolgárság is
Enyhítették a 2010-ben átalakított állampolgársági törvényt, amely alapján 5 év ott-tartózkodás után lehetségessé válik a szlovák-magyar, kettős-állampolgárság felvétele.
Továbbra sem lehet feltétel nélkül egy másik állam állampolgára az, aki a szlovákot is meg akarja tartani, viszont a most elfogadott módosítás azt teszi lehetővé, hogy 5 év külföldi tartózkodás esetén a szlovák állampolgárok más ország állampolgárai is lehessenek.
Ezt a Szövetség hátrányosnak tartja, mivel a módosítás továbbra is feltételekhez köti a kettős állampolgárságot, amelyről a párt elnöke, Forró Krisztián úgy nyilatkozott, hogy a törvény továbbra is alkotmányellenes és diszkriminatív.
A Paraméter cikkéből kiderül, hogy a párt csak a 2010 előtti szabályozáshoz való visszatérést tartaná elfogadhatónak, így arra kérik a köztársasági elnököt, hogy ne írja alá a módosítást, forduljon az Alkotmánybírósághoz.
A változtatást 81 igen szavazattal fogadták el, a kormánypárt képviselők közül Ondrej Dostál tartózkodott, Grendel Gábor mellette, Gyimesi György pedig ellene voksolt, mivel utóbbi úgy véli, a szlovákiai magyarok még mindig másodrendű állampolgárok Szlovákiában.
Ezermilliárd forintot kapnak a magyar családok idén
A szlovák állampolgársági törvény alapján mindenki elveszíti nemzetiségét, aki felvesz egy másik állampolgárságot, a rendelkezés következtében pedig az elmúlt 12 évben közel 4 ezren veszítették el szlovák állampolgárságukat, mivel mást vettek fel, újrafelvételt pedig 2015 óta lehet kérvényezni.
A törvényt már többször megpróbálták módosítani, de egyik változat sem jelentette volna a 2010-es állapotokhoz való visszatérést, emellett a jelenlegi módosítás elfogadását is több hónapja halogatta a parlament, ha pedig a jogszabályt a köztársasági elnök is aláírja, július 1-jén fog hatályba lépni.