Szlávik szerint még hetekig komoly nyomás lesz a kórházakon
A Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa úgy véli, a koronavírus-fertőzés lassú lefolyása is befolyásolhatja a korlátozó intézkedések hatását, ezeket valószínűleg csak később láthatjuk majd.
Szlávik János megosztotta, hogy a jelenlegi helyzetben kifejezetten lassú lefolyású a betegség, éppen ezért a kórházi ellátás is hosszabb időt vesz igénybe, jellemzően két-három hetes időintervallumot vesz igénybe a gyógyulás.
A főorvos szerint nehéz megjósolni, hogy a következő napokban mire számíthatunk, azt azonban megjegyezte, ha továbbra is ilyen ütemben érkeznek majd a betegek a kórházakba, akkor legalább még két-három hétig hatalmas lesz a nyomás a hazai egészségügyi ellátórendszeren.
Szlávik szerint egyelőre nincs itt az enyhítés ideje, ugyanis az új esetszámok és a halálozási adatok arra engednek következtetni, hogy még messze vagyunk a nyitástól, azonban fontos kiemelni, hogy a cél a nyájimmunitás.
A nyájimmunitásról a főorvos úgy vélekedett, amint meglesz a 2-3 millió beoltott Magyarországon, már látványosan változni fognak az adatok, azonban még ez sem elegendő a biztos védettséghez: a nyájimmunitás eléréséhez ugyanis minimum 6-7 millió ember immunitására lenne szükség.
A főorvos kitért a közelgő húsvétra is, melyről úgy fogalmazott, noha ez a nagy családi összejövetelek ideje, most nem engedhetjük meg magunknak, ezért mindenki arra kér, hogy lehetőség szerint maradjon otthon, de legalábbis ne tartózkodjunk zárt térben másokkal.
Szlávik kiemelte, az ilyenkor szokásos locsolkodást is el kell halasztani, ugyanis már nem csak az idősekre veszélyes a koronavírus-fertőzés, a napi adatok alapján ugyanis egyre több fiatal fertőződik meg, sőt egyes esetekben kritikus a betegség lefolyása, így jobb a elővigyázatosság.
A főorvos kitért a beoltottak immunitására is és figyelmeztetett, azok, akik már megkapták az oltást, bizonyos szintű védelemmel rendelkeznek ugyan, de maga az oltóanyag arra szolgál, hogy minimálisra csökkentse a súlyos tünetek kialakulását, azonban van rá esély, hogy a beoltottak is képesek továbbadni a fertőzést.
Szlávik kiemelte, az oltás szükséges, sőt annak nem csak első, de második dózisa is elengedhetetlenül fontos, hiszen a két adaggal alakul ki a szervezetben a szükséges immunitás. A főorvos a koronavírusról azt gondolja, pár évig még velünk lehet, de már nem ebben a formában, az oltások ugyanis képesek lesznek megfékezni a járványt.