Tömegtüntetés volt Szkopjéban az 59 áldozatot követelő diszkótűz miatt
Több ezer ember vonult Szkopje utcáira a kocsani diszkótűz áldozatainak emlékére és a korrupció ellen tiltakozva.
A március 16-i észak-macedóniai diszkótragédia után kirobbant korrupciós botrány országos tiltakozási hullámot indított el, miután kiderült, hogy a hatóságok kenőpénz elfogadása miatt szemet hunytak a létesítmény súlyos biztonsági hiányosságai felett. A tragikus tűzeset során 59 ember vesztette életét és 155-en sérültek meg a kocsani szórakozóhelyen.
A tüntetők által Szkopje központjában magasba emelt transzparensek egyértelmű üzenetet közvetítettek a vezetés felé, amikor olyan feliratokat vonultattak fel, mint „A korrupció öl” és „Mennyi kenőpénzzel hozhatók vissza az áldozatok?”. A Vesti.mk északmacedón hírportál beszámolója szerint a demonstrálók „A rendszer legyen a következő” feliratú táblákkal is kifejezték felháborodásukat.
Az ügyészségi vizsgálat során feltárt szabálytalanságok mértéke megdöbbentő méreteket öltött, ugyanis a szórakozóhelyen mindössze két tűzoltókészüléket találtak, miközben a vészkijáratok zárva voltak, sőt az egyik hátsó ajtón belülről még kilincs sem volt. A helyzetet tovább súlyosbította, hogy az épületben nagy mennyiségű gyúlékony anyagot tároltak, és engedély nélkül használtak pirotechnikai eszközöket, számolt be róla az Euronews.
A tárcavezető ígéretet tett
Pancse Toskovszki belügyminiszter nyilatkozatában elismerte, hogy a szórakozóhely működési engedély nélkül üzemelt, amit kizárólag a korrupció és a kenőpénzek tettek lehetővé. A tárcavezető ígéretet tett arra, hogy minden felelőst név szerint azonosítanak és bíróság elé állítanak, szakítva a korábbi hasonló ügyek gyakorlatával.
NE HAGYD KI
A hatóságok már őrizetbe vették Kocsani város három korábbi polgármesterét, köztük két kormánypárti és egy ellenzéki vezetőt, valamint a végzetes koncert főszervezőjét. A letartóztatott 34 gyanúsított között szerepel egy volt államtitkár, a védelmi igazgatóság egykori vezetője és több munkatársa, továbbá hét rendőr is.
A tragédia politikai következményeként az ellenzéki Macedóniai Szociáldemokrata Szövetség a belügyminiszter lemondását követeli. Hrisztijan Mickoszki miniszterelnök, a kormányzó VMRO-DPMNE elnöke szerint azonban az ellenzék politikai haszonszerzésre használja a tragédiát, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a felelősségre vonás során nem lesz tekintettel sem párthovatartozásra, sem nemzetiségre vagy vallási meggyőződésre.