Csökkenti a szívelégtelenség kialakulásának rizikóját a rendszeres folyadékpótlás
Kutatók bebizonyították, hogy a megfelelő hidratálás elősegítheti a szív egészségének hosszabb távú megőrzését.
A European Heart Journal tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban a Nemzeti Szív-, Tüdő- és Vérintézet (NHLBI) kardiovaszkuláris regeneratív medicina laboratóriumának kutatói több mint 11 ezer, 45 és 66 év közötti felnőtt adatait elemezték, és 25 éven át követték őket.
A vizsgálatok során mérték a résztvevők vérében lévő nátriumszintet, az úgynevezett szérum nátriumkoncentrációt, ami a szervezetbe bevitt víz szintjének csökkenésével párhuzamosan emelkedik, normális tartománya pedig 135 és 146 millimol/liter között van.
Tudósok megállapították, hogy azoknál, akiknél a szérum nátriumkoncentráció 143 mmol/liter felett mozgott, 39 százalékkal nagyobban bizonyult a szívelégtelenség kialakulásának kockázata az eltelt 25 év alatt, mint azoknál, akiknél a szérum nátriumszint alacsonyabb volt.
A tanulmány többek között azt is alátámasztotta, hogy normál tartományon belül a szérum nátriumszint minden egyes 1 mmol/literes emelkedése 5 százalékkal növelte a szívelégtelenség létrejöttének rizikóját, az eredmények pedig még azt követően is fennmaradtak, hogy a kutatók figyelembe vették a hajlamosító tényezőket, úgymint az életkort, a nemet, a testtömegindexet, a koleszterinszintet, a dohányzást, illetve a magas vérnyomást.
Az elegendő folyadékfogyasztás számos testi funkció szempontjából fontos, többek között segít a szívnek könnyebben pumpálni a vért. A tanulmány szerzői azt javasolják, hogy a nők általában körülbelül 1,5-2 liter, a férfiak pedig nagyjából 2-3 liter folyadékot igyanak naponta, ezáltal megőrizhetik szívük egészségét.
Ki kell emelni, hogy az eredmények nem vonatkoznak mindenkire, mivel a kutatásokból kizárták a cukorbetegségben, elhízásban és alapból szívelégtelenségben szenvedő pácienseket, ennek ellenére beigazolódott, hogy a hidratálás igenis kulcsszerepet játszik fittségünk fenntartásában.