Háromszorosára nőtt a szilícium ára, veszélybe került az elektronikai piac
Egyre szűkösebb a szilícium készlete világszerte, ami az autóalkatrészeken kívül a számítógépes chipeket, valamint a háztartásokban használt eszközöket egyaránt fenyegeti.
A szilíciumfém hiánya, amelyet a kínai termeléscsökkentés váltott ki, kevesebb mint két hónap alatt 300 százalékos áremelkedést okozott. És ez csak egy az olyan problémák sorában, mint az ellátási láncok elakadása, és az energiaellátás szűkössége, amelyek a vállalatok és a fogyasztók számára egyaránt pusztító hatással vannak – írta a Portfolio hírportál.
A földkéreg 28 százalékát kitevő fém az emberiség egyik legfontosabb alapanyaga, ami a modern technológia nélkülözhetetlen alkotóelemének számít. A szilíciumból tisztítható az ultravezető anyag, amely segít a napfényt a napelemekben elektromos árammá alakítani, de ezt használják félvezetőként chipekben, valamint orvosi implantátumokban, dezodorokban és sok minden másban is.
„Ha a szilíciumellátás korlátozott, akkor gond van. Még mindig van némi kínálat, de olyan elszámolóáron kereskednek vele, amely nyilvánvalóan nagyon magas” – mondta Keith Wildie, az alumíniumötvözeteket gyártó Romco Metals kereskedelmi vezetője.
Amíg az árak tonnánként átlagosan 1200-2600 dollár között mozogtak, 2021-re már 300 százalékkal 10 ezer dollár környékére emelkedtek. Tovább súlyosbították a helyzetet a kínai korlátozások, melynek következtében a termelés jelentősen visszaesett.
Az olaj és az olyan fémek, mint az alumínium és a réz magasabb áraival együtt a szilíciumhiány olyan problémát táplál, amely már az egész ellátási láncot érinti, a termelőktől és a szállítmányozóktól a fuvarozó cégekig és a kiskereskedőkig. A szilícium ára ára több mint 400 százalékkal emelkedett 2020 júniusának kezdete óta, mivel a napenergia iránti megugró kereslet miatt kapacitásuk határán vannak a feldolgozóüzemek.