Szijjártó Péter rendkívüli bejelentést tett az orosz-ukrán háború kapcsán
A magyar külügyminiszter számított arra, mi fogja várni Brüsszelben a külügyminiszteri tanácskozáson, de mindig meg tudják lepni, és ez most sem volt másképp.
Szijjártó Péter Brüsszelbe utazott egy fontos találkozóra a külügyminiszterekkel, bár előre sejtette, hogy problémás nap elé néz. A találkozót követően rendkívüli bejelentést tett, amit az M1 élőben közvetített. A külügyminiszter azt mondta, a háborúpárti európai liberálisok nem akarják, hogy sikeresek legyenek az orosz-amerikai béketárgyalások.
Ennek megakadályozása érdekében szövetkeznek, és akciókat készítenek elő, hogy meggátolják a tárgyalások sikerességét. Szijjártó azt mondta, többek nem is szégyenlősek a témában, nyíltan beszélnek arról, hogy egy olyan fegyvercsomagot terveznek összerakni Ukrajna részére, mellyel nemet mondhatnak a békemegállapodásra, folytatván a háborút.
Kiderült, 20-40 milliárd euró közötti összegek repkednek a háttérben erről, amit az EU-nak kellene biztosítani Ukrajna részére. Sőt, még a NATO-tagság perspektíváját is fent akarják tartani, holott egyhangú szavazásra lenne szükség Ukrajna felvételére, ami távolról sincs meg jelenleg. „Lehet az ukránokat bolondítani, tévedésben tartani, de az tisztességtelen. Tisztességtelen Ukrajnával szemben.”
Szijjártó tisztázta a helyzetet
A magyar kormány egyértelművé tette, nem támogatják a háborút hosszabbító csomagokat. Nem járulnak hozzá semmilyen ilyen típusú szankciós csomaghoz, egyértelműen nemmel fognak szavazni. Már a 17. szankciós csomagról egyeztetnek, noha még csak a 16-at fogadták el, és továbbra is téma az energiára vonatkozó szankció. Szijjártó egyértelművé tette, március 10-ig kell dönteni arról, hogy meghosszabbítják-e a 2700 orosz és belorusz személy elleni szankció további 6 hónapos fenntartását.
NE HAGYD KI
A kormány januárban kapott egy négypontos garanciát arra az Európai Bizottságtól, hogy Ukrajna nem veszélyezteti a magyar energiabiztonságot. Szijjártó elárulta, ehhez képest a Bizottság máris megsértette az egyik alapvető pontot, amikor nem hívták meg a tanácskozásra a magyar kormányt.
A külügyminiszter szerint mindezt ráfogták a szlovákokra, akik tisztázták, ők csak örültek volna, ha ott vannak a magyarok a tárgyaláson. Szijjártó Péter szerint, ha ez így megy tovább, az erőteljesen meg fogja határozni a szavazásuk milyenségét a fentebb említett kérdésben, amiről március 10-ig kell szavazniuk.