Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Szijjártó mindent megosztott, amit csak tudni lehet az ukrajnai helyzetről, és az Ukrajnában ragadt magyarokról

Szijjártó Péter a polgári hírszerzés vészhelyzeti központjából jelentkezett.

...svg content...Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszédet mond a 23. Pénzügyi Csúcstalálkozón a Budapest Marriott Hotelben 2022. február 15-én. MTI/Szigetváry Zsolt
Európa
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Szijjártó Péter külügyminiszter a polgári hírszerzés vészhelyzeti központjából jelentkezett, hogy tájékoztasson az orosz-ukrán háború magyar vonatkozásairól. Szijjártó elárulta, az elemzőkkel és a szakértőkkel folyamatosan figyelik az ukrajnai helyzetet és a fejleményeket.

Megosztotta, a mai napon létrejött a külügyi koordinációs operatív törzs, Magyar Levente államtitkár vezetésével, melynek feladata az ukrajnai válságból fakadó külügyi jellegű kérdések koordinálása, illetve az ezzel kapcsolatos intézkedések végrehajtása. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Szijjártó tájékoztatott, az operatív törzs ülésének elején telefonon kapcsolatba léptek a kijevi nagykövetséggel, és aktuális információkat szereztek a jelenlegi ukrajnai helyzetről. A nagykövetség megosztotta, Kijev külvárosi területei felől folyamatosan lehet hallani a fegyverropogást, ám Szijjártó jelezte, azóta már változott a helyzet, és Kijev belvárosában is történtek támadások.

Folyamatosan érkeznek magyarok a nagykövetségre, akik menedéket keresnek, Szijjártó pedig közölte, minden magyart várunk és segíteni fogunk nekik, ezen felül pedig azt is hozzátette, hogy nem csupán a magyar állampolgároknak nyújtunk menedéket, de az EBESZ és az Európai Tanács kijevi irodájának munkatársai is gyülekeznek a magyar nagykövetségen, ahol ideiglenes elhelyezést biztosítunk számukra.

Szijjártó kiemelte, Kijevben már csak egy maroknyi nagykövetség működik, így a magyar mellett a francia és a szlovák nagykövetség működik a lehetőségekhez mérten, teljes kapacitással. A külügyminiszter jelezte, a kijevi magyar nagykövetség azért is működik még mindig, hogy az Ukrajnában ragadt magyaroknak, valamint a nemzetközi szervezetek tisztviselőinek is menedéket tudjunk biztosítani.

A kárpátaljai helyzet kapcsán Szijjártó megosztotta, a magyar külügy folyamatosan tartja a kapcsolatot a KMKSZ-szel (Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség), és mindkét főkonzulátusunk – az ungvári és a beregszászi – teljes kapacitással működik, és segítséget nyújt mind a magyaroknak, mind azoknak, akik segítségre szorulnak.

A kárpátaljai helyzet szerencsére nem romlott, és nem uralkodik pánik a lakosság körében, ám Szijjártó kiemelte, természetesen a körülményekhez képest értendő a relatív nyugalom Kárpátalján. A határátlelés ugyan folyamatos, de jelentősen megnövekedett a várakozási idő; 5 határátkelési lehetőség közül választhatnak a menekültek az ukrán-magyar határon.

Minden határátkelőhely maximális kapacitással működik, és mindent megtesznek, hogy mihamarabb átengedjék a menekülteket, ám Ukrajna felől egy átlagosan 3-5 kilométeres kocsisor alakult ki. Két átkelőhely, a barabási és a lónyai jelenleg korlátozott időintervallumban üzemel, általában 6 és 19 óra között, ám a rendkívüli helyzetre való tekintettel ezek a határátkelők is 6 és 23 óra között üzemelnek.

Szijjártó kiemelte, az ukrán fél látványosan megerősítette a magyar külképviseletek védelmét, nem csupán Kárpátalján, de Kijevben is. Nagyon sok távoli ország kért Magyarországtól segítséget, akiknek állampolgárai akár tanulás akár munka miatt Ukrajna területén ragadtak – India, Irán, Ecuador, Izrael, Zimbabwe, a Maldív-szigetek, Mongólia és Jordánia.

Ezen országok arra kérték Magyarországot, hogy nyissunk egy „humanitárius folyosót” azon állampolgárok számára, akik jogszerűen tartózkodnak Ukrajna területén, Magyarország pedig eleget is tett a kérésnek, így az Ukrajna területén tartózkodó harmadik országbeli állampolgárokat vízum nélkül engedjük be Magyarország területére, és a humanitárius folyosón keresztül a legközelebbi reptérre utazhatnak, ahonnan hazatérhetnek országukba.

Ennek okán a debreceni repülőtér forgalma jelentősen meg fog növekedni, hiszen ez a legközelebbi nemzetközi repülőtér Ukrajna határához. Ukrajna olyan kéréssel is fordult Magyarországhoz, hogy a másik országból Ukrajnába érkező humanitárius szállítmányokat a lehető leggyorsabban engedjük át Ukrajnába, melynek kapcsán Szijjártó leszögezte, egyértelmű, hogy eleget teszünk a kérésnek.