Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,88 Ft
Euró
400,55 Ft
Font
478,51 Ft
Bitcoin
60,934 $

Szijjártó Péter elmagyarázta, miért jó Magyarországnak az orosz Gazprommal való együttműködés

A versenyképes ár és az energiabiztonság a középpontban.

...svg content...Fotó: MTI/Kocsis Zoltán
Gazdaság

Takács Petra

Szerkesztő

Magyarország számára elsődleges cél, hogy hosszú távon biztosítsa az ország energiaellátását és versenyképes árakat érjen el – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a 2024-es Szentpétervári Nemzetközi Gázfórumon. A Gazprommal fennálló együttműködés nem csupán a megfizethető energiaárakat, hanem az ország energiabiztonságát is garantálja, jelentette ki. A miniszter elmondta, hogy a magyar éves gázfogyasztás 60 százalékát már betárolták a hosszú távú szerződések és további megállapodások révén.

Szijjártó kifejtette, hogy a korábbi években az európai gazdaság versenyképessége a fejlett technológiára és a könnyen hozzáférhető, olcsó keleti nyersanyagokra épült. Azonban az utóbbi években Brüsszel döntései ezt az alapot felszámolták, miközben nem hoztak létre új, stabil energiaellátási rendszert. Ennek következtében az európai vállalatoknak sokkal magasabb árat kell fizetniük az energiáért, mint amerikai versenytársaiknak – a gázért háromszoros, az áramért pedig ötszörös áron vásárolják.

A miniszter hangsúlyozta, hogy Magyarország számára az energiaellátás kérdése nem ideológiai, hanem gyakorlati jellegű. Az energiabiztonságot a meglévő infrastruktúra határozza meg, vagyis a rendelkezésre álló csővezetékek biztosítják az energiaforrások szállítását. Magyarország elégedett az Oroszországgal és a Gazprommal fennálló együttműködéssel, hiszen az összes szerződésüket eddig betartották, és a szükséges mennyiségű gáz szállítása folyamatosan biztosított.

Szijjártó kiemelte, hogy Magyarország eddig nem kapott jobb ajánlatot más forrásokból. Senki sem tudott olcsóbb vagy megbízhatóbb energiaforrást kínálni, ezért a kérdés az, miért kellene változtatni. Rámutatott, hogy ha Magyarország megszakítaná együttműködését Oroszországgal, az ország nem lenne képes teljes mértékben biztosítani energiaellátását, mivel nincs alternatív infrastruktúra, és ez sokkal drágább lenne.

Az orosz gáz ukrajnai tranzitjáról szóló megállapodás közelgő lejártáról szólva Szijjártó hangsúlyozta, hogy Magyarország már korábban kiépítette az alternatív útvonalat, amely Törökországon, Bulgárián és Szerbián keresztül szállítja a gázt. Ez az útvonal nemcsak Magyarországnak, hanem más közép-európai országoknak is segítséget nyújthat a jövőben.

Az MTI szerint a miniszter hangsúlyozta, hogy Magyarország számára a hosszú távú szerződések garantálják az energiaellátás biztonságát, és a Gazprommal való együttműködés biztosítja a versenyképes árakat. Hozzátette, hogy Magyarországnak nem az a feladata, hogy politikai nyomásnak engedjen, hanem hogy garantálja az ország energiaellátásának biztonságát és stabilitását.