Szeptemberben tetőzhet az áremelkedés üteme, de utána is csak legfeljebb lassulni fog a drágulás
És ez még csak az egyik rossz hír.
A másik, hogy a gazdaság növekedése is fokozatos lassulásba megy át, Nagy Márton csütörtöki gazdasági helyzetjelentését nézve pedig szinte biztosak lehetünk abban, hogy a 2023 és 2024 első féléve is recessziót hoz.
A Magyar Nemzeti Bank legújabb előrejelzése sem kecsegtet túl sok jóval, a korábban vártnál ugyanis magasabban és tartósabban tetőzik az infláció, amely az árakba is fokozatosan beleépül majd – mondta el Baksay Gergely igazgató.
A KSH legfrissebb kimutatása szerint a termelői árszínvonal csak májusban harmadával növekedett, ezek is megjelennek majd az árcédulákon. Az MNB szerint a drágulás mértéke szeptemberig elérheti a 12,6%-ot.
Úgy vélik, hogy az árstopok ugyan mérsékelték az infláció beépülését, ám ezek a rendeletek csupán mérsékelni tudják az áremelkedést, megakadályozni nem. Szeptember végétől lassú csökkenés várható az áremelkedés ütemét nézve, ez ugyanakkor csupán az árak lassabb drágulását jelentheti.
A jegybank ráadásul a gazdasági növekedés lassulásával is számol, az állami és a lakossági beruházások is megrekednek, a bérnövekedés üteme viszont megmaradhat, ez azonban tovább élteti a magas inflációt.
Baksay arra számít, hogy a hatósági árazásokat valamikor az év vége felé kezdhetik el fokozatosan kivezetni, de erről még semmilyen konkrét információkkal nem rendelkezik – számolt be róla a napi.hu.