Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $
Fotó: MTI/AP/David Erickson

Szélsőséges időjárás tombol az USA-ban – ez már a gazdaságra is hatással lesz

Szerző: Borbély Fanni

Extrém hőhullámok, pusztító viharok – az Egyesült Államokat sújtó szélsőséges időjárás már nem csupán a lakosságra nézve veszélyes, de a gazdaságra is.

not image

Borbély Fanni

2023. június. 27 - 22:00

Júniusban extrém hőhullámok tomboltak Texasban és más déli államokban, miközben a kanadai erdőtüzekből származó mérgező füst lepte be New Yorkot, eközben pedig a keleti parton pusztító viharok indultak útjukra. Mindez súlyos csapás a lakosság számára, ezzel együtt azonban az egyébként is küszködő gazdaságot is megtépázzák.

Justin Mankin, a Dartmouth College földrajzprofesszora, aki a globális felmelegedés ökoszisztémákra és emberekre jelentett kockázataival foglalkozik, rámutatott: Soron kívül Gyurcsány Ferenc: „Gyurcsány alatt sokkal jobb volt nyugdíjasnak lenni”

„Ez árt a gazdaságnak, és semmiképpen sem biztosítja azt a stabilitást, mely lehetővé tenné számunkra, hogy elkerüljük a recesszióba való csúszást.”

Egyes területeken hőhullámok, máshol pusztító viharok tombolnak

Fotó: MTI/AP/David Erickson

Hétfőn több mint 90 millió amerikai volt veszélyben a keleti partvidéken, miután vasárnap mintegy 400 viharjelzés érkezett a régióban. Szintén hétfőn hét déli államban további 40 millió ember került hőhullámra vonatkozó figyelmeztetés hatálya alá, miközben a Texasban jelenleg is tartó brutális hőhullám egyre inkább elhatalmasodik.

A CNN jelentése szerint összességében az Egyesült Államok lakosságának legalább egyharmada küzd jelenleg a költséges szélsőséges időjárási eseményekkel. A Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) szerint az idén eddig kilenc megerősített amerikai időjárási és éghajlati katasztrófaesemény mindegyike egymilliárd dollárt is meghaladó (!) veszteséggel járt. A következő hetekben pedig nagy valószínűséggel még ennél is több ilyen szélsőséges időjárási eseményt fognak megerősíteni.

Csak ez a kilenc időjárási esemény összességében mintegy 23,7 milliárd dollárnyi kárt okozott az amerikai gazdaságnak, ám szakértők és elemzők szerint ez a szám messze alulbecsüli a hosszú távú hatásokat. A NOAA közlése szerint a tavalyi szélsőséges időjárási események mintegy 165 milliárd dollárjába kerültek az Egyesült Államoknak.

Nincs egyetértés az időjárási események gazdasági hatásai kapcsán

Egyelőre nem tudni, hogy ezek az időjárási események végül mennyi pénzt emésztenek majd fel, ahogyan abban sincs egyetértés a szakértők között, hogy mennyire vetik majd vissza a gazdaságot. Mankin azonban igyekezett elmagyarázni, miről is van szó:

„A szélsőséges időjárási jelenségek természete az, hogy olyan módon terjednek át a gazdaságunkon, melyet nem teljesen értünk. Eleget tudunk ahhoz, hogy azt mondhassuk, hogy nagyon károsak, de a tényleges költségeiket illetően, és hogy ezek a költségek mennyi idő alatt halmozódnak fel, ez olyasmi, amit a kutatói közösségben még csak most kezdünk megismerni.”

Arra azonban egyértelműen rámutatott, hogy különösen a hőhullámok általában sokkot okoznak a gazdaságnak. A NOAA jelentése szerint Texas már most is évente mintegy 30 milliárd dolláros veszteséget könyvel el a rekkenő hőség miatt, előrejelzéseik szerint pedig ez a szám 2050-re évi 110 milliárd dollárra fog emelkedni, ami Texas gazdaságának 2,5 százalékát jelenti.

A szélsőséges időjárás tehát már most érezteti hatását a gazdaságban, ám egyes ágazatokban egyre látványosabban: ilyen például a légiközlekedés. Hétfőn több mint 5000 járatot halasztottak vagy töröltek az Egyesült Államokban, mivel erős viharok söpörtek végig az ország egyes részein.

A járatkésések pedig gyakorta hatalmas gazdasági veszteségeket okoznak: a Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) becslése szerint a légitársaságok késéseinek költségei 2019-ben mintegy 33 milliárd dollárra rúgnak.

Idén tavasszal például a Southwest Airlines a szélsőséges időjárást nevezte meg a légitársaságok legkomolyabb aggodalmának, miután a decemberi viharok okozta fennakadások közel 1,2 milliárd dollárjába kerültek a vállalatnak. Eközben azonban a mezőgazdaság, az építőipar, az idegenforgalom és a megújuló energiaforrások ágazatai is megérzik a szélsőséges időjárási események súlyát.