Júniusban extrém hőhullámok tomboltak Texasban és más déli államokban, miközben a kanadai erdőtüzekből származó mérgező füst lepte be New Yorkot, eközben pedig a keleti parton pusztító viharok indultak útjukra. Mindez súlyos csapás a lakosság számára, ezzel együtt azonban az egyébként is küszködő gazdaságot is megtépázzák.
Justin Mankin, a Dartmouth College földrajzprofesszora, aki a globális felmelegedés ökoszisztémákra és emberekre jelentett kockázataival foglalkozik, rámutatott:
Hétfőn több mint 90 millió amerikai volt veszélyben a keleti partvidéken, miután vasárnap mintegy 400 viharjelzés érkezett a régióban. Szintén hétfőn hét déli államban további 40 millió ember került hőhullámra vonatkozó figyelmeztetés hatálya alá, miközben a Texasban jelenleg is tartó brutális hőhullám egyre inkább elhatalmasodik.
A CNN jelentése szerint összességében az Egyesült Államok lakosságának legalább egyharmada küzd jelenleg a költséges szélsőséges időjárási eseményekkel. A Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) szerint az idén eddig kilenc megerősített amerikai időjárási és éghajlati katasztrófaesemény mindegyike egymilliárd dollárt is meghaladó (!) veszteséggel járt. A következő hetekben pedig nagy valószínűséggel még ennél is több ilyen szélsőséges időjárási eseményt fognak megerősíteni.
Csak ez a kilenc időjárási esemény összességében mintegy 23,7 milliárd dollárnyi kárt okozott az amerikai gazdaságnak, ám szakértők és elemzők szerint ez a szám messze alulbecsüli a hosszú távú hatásokat. A NOAA közlése szerint a tavalyi szélsőséges időjárási események mintegy 165 milliárd dollárjába kerültek az Egyesült Államoknak.
Egyelőre nem tudni, hogy ezek az időjárási események végül mennyi pénzt emésztenek majd fel, ahogyan abban sincs egyetértés a szakértők között, hogy mennyire vetik majd vissza a gazdaságot. Mankin azonban igyekezett elmagyarázni, miről is van szó:
Arra azonban egyértelműen rámutatott, hogy különösen a hőhullámok általában sokkot okoznak a gazdaságnak. A NOAA jelentése szerint Texas már most is évente mintegy 30 milliárd dolláros veszteséget könyvel el a rekkenő hőség miatt, előrejelzéseik szerint pedig ez a szám 2050-re évi 110 milliárd dollárra fog emelkedni, ami Texas gazdaságának 2,5 százalékát jelenti.
A szélsőséges időjárás tehát már most érezteti hatását a gazdaságban, ám egyes ágazatokban egyre látványosabban: ilyen például a légiközlekedés. Hétfőn több mint 5000 járatot halasztottak vagy töröltek az Egyesült Államokban, mivel erős viharok söpörtek végig az ország egyes részein.
A járatkésések pedig gyakorta hatalmas gazdasági veszteségeket okoznak: a Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) becslése szerint a légitársaságok késéseinek költségei 2019-ben mintegy 33 milliárd dollárra rúgnak.
Idén tavasszal például a Southwest Airlines a szélsőséges időjárást nevezte meg a légitársaságok legkomolyabb aggodalmának, miután a decemberi viharok okozta fennakadások közel 1,2 milliárd dollárjába kerültek a vállalatnak. Eközben azonban a mezőgazdaság, az építőipar, az idegenforgalom és a megújuló energiaforrások ágazatai is megérzik a szélsőséges időjárási események súlyát.