Székletátültetéssel sikeresen kezelhető az alkoholizmus
A Virginia Commonwealth Egyetem kutatói az első klinikai tesztelések után rájöttek, hogy fekália-transzplantációval csökkenthetőek az alkoholfogyasztással kapcsolatos egészségkárosító szokások.
A Virginia Commonwealth Egyetem kutatói az első klinikai tesztelések után rájöttek, hogy fekália-transzplantációval csökkenthetőek az alkoholfogyasztással kapcsolatos egészségkárosító szokások.
Az úgynevezett széklet mikrobióta transzplantáció (FMT) bármennyire is bizarrul hangzik, nem egy új keletű technika. Az orvostudomány már több mint fél évszázada kísérletezik a béltraktusban található mikrobák átültetésével, és a módszer jótékony hatásainak felderítésével.
A legújabb kutatással a bélrendszerben lévő mikroorganizmusok és a függőségek közti kapcsolatokat vizsgálták; legfőképpen azt szerették volna megtudni, miként gyógyíthatnák FMT-vel az alkoholizmusban szenvedő pácienseket.
Korábban állati kísérletek során már bebizonyították, hogy az FMT hatékony a rágcsálók esetében, embereknél azonban most végeztek el először kontrollcsoporttal ellenőrzött vizsgálatokat. A teszteléshez összesen 20 önkéntes csatlakozott, akiknél klinikailag alkoholizmust diagnosztizáltak; az összes delikvens 60-as évei közepén járó férfi volt, akik egyúttal májcirrózisban is szenvedtek.
Ne hagyd ki:
A résztvevők egy része hatástalan placebót kapott, másik részük viszont FMT-s kezelésen esett át, melynek értelmében emésztőrendszerükbe székletet ültettek át egyetlen donortól, akinek a bélflórája magas koncentrációban tartalmazta a Lachnospiraceae és Ruminococcaceae családhoz tartozó baktériumokat, ami az alkoholizmussal küzdő betegek szervezetéből csupán alacsony szintekben van jelen.
Miután beöntéssel bejuttatták a kellő mennyiségű fekáliát az önkéntesek beleibe, 15 nap és hat hónap után ellenőrizték a fiziológiai és viselkedésbeli változásokat a pácienseknél.
A placebocsoportnál mindössze 10-ből három személynél tapasztaltak eltérést, ezért könnyen lehet, hogy a székletátültetés potenciális megoldásként szolgálhat az alkoholizmus kezelésére. Habár még csak az első kísérleti fázison vannak túl, a kutatók úgy gondolják, érdemes tovább folytatni a vizsgálatokat, mivel komoly lehetőség rejlik a technológiában.