Száznál is több korábban ismeretlen, a Szaturnusz körül keringő holdat fedeztek fel
A gyűrűiről ismert bolygó holdjainak száma ezzel 274-re gyarapodott, ami több mint a Naprendszer összes többi égitestjének holdjai együtt. A dobogón a második helyen a Jupiter áll, ám 95 ismert holdjával messze elmarad szomszédjától.
Dr. Edward Ashton csillagász, az új égitesteket azonosító kutatás vezetője úgy fogalmazott: „nem hiszem, hogy a Jupiter valaha felzárkózhat ehhez”. A beszámoló alapján a frissen megtalált holdak egyelőre csak betűkből és számokból álló rendszámot kaptak, de idővel el is nevezik majd őket. Várhatóan gall, skandináv és inuit (eszkimó) istenek, mitológiai karakterek neveit kapják meg.
Mind a 128 új hold szabálytalan alakú, átmérőjük pedig mindössze néhány kilométeres, vagyis a mi Holdunkhoz képest eltörpülnek. Korábban valószínűleg nagyobb égitesteket alkottak, ám ezek az elmúlt 100 millió év során egymásnak ütköztek és apró darabokra estek – részletezik. Ashton szerint lehetséges, hogy a jövőben kis méretük miatt elvehetik némelyik felfedezett égitest holdstátuszát.
„Egyelőre nincs pontos meghatározás arra, hogy mi számít holdnak és mi nem, pedig szükség lenne rá” – magyarázta a csillagász. Majd hozzáfűzte: a jelenlegi technológiánkkal nem valószínű, hogy képesek leszünk további holdakat észlelni a Szaturnusz, a Neptunusz vagy az Uránusz körül – írja a 24.hu a The Guardian cikkére hivatkozva.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy még ebben a hónapban eltűnnek szemünk elől a Szaturnusz ikonikus gyűrűi, ám ez az állapot nem tart sokáig, még a tavasz vége előtt újra megfigyelhetővé válnak. A Szaturnusz gyűrűinek eltűnése egyébként 13–16 évente előfordul: legutóbb 2009. szeptember 4-én történt meg, a következő alkalom márciusban lesz.