„A szankciók után sosem lesz olyan az orosz gazdaság, mint amilyen korábban volt”
A becslések szerint Oroszország GDP-je idén 7,8 százalékkal csökken, azonban a szankciók Oroszországra gyakorolt hatásait még nem sikerült teljesen felmérni.
Az orosz központi bank vezetője, Elvira Nabiullina a szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon arra figyelmeztetett, miszerint az ország gazdaságára jelenleg olyan külföldi nyomás nehezedik, amely „a végtelenségig fennmaradhat”.
Elmondása szerint a külső feltételek hosszú időre, de akár „örökre is megváltozhattak”, amellyel az Oroszországot sújtó szankciókra utalt, mint amilyen a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerből való kizárás, illetve a nyugati repülési tilalmak.
Mindemellett külföldi vállalatok százai függesztették fel oroszországi tevékenységüket, vagy vonultak ki teljesen az országból, ezeknek a hatásoknak a következményeit pedig még nem sikerült teljes mértékben felmérni.
Maxim Reshetnikov gazdaságfejlesztési miniszter hozzátette, miszerint az előrejelzések arra utalnak, hogy Oroszország GDP-je idén 7,8 százalékkal csökken, ám az elmúlt hónapban „a javuló értékelések és előrejelzések hulláma indult el”.
Számos orosz tisztviselő azzal próbálta lesöpörni a szankciókat, hogy az orosz vállalatok be tudnak lépni a helyükre, a kormányzati finanszírozás pedig segíthetné ezeket az erőfeszítéseket, azonban Anton Siluanov pénzügyminiszter figyelmeztetett, hogy az ilyen intézkedésekkel könnyen túlzásba lehet esni – írta az Independent.