Biztonságpolitikai szakértő: ha Ukrajna „túlnyeri magát” további problémák adódhatnak
A gabonaegyezmény felrúgása, a víz- és áramszolgáltatás egyes ukrán területeken való megszűnése, valamint az atomfegyverek és piszkos bombák veszélye kapcsán is egyre több aggodalom merül fel.
Korábban 14 gabonaszállító hajó indult el Ukrajnából, amelyek a kijelölt úticélok felé tartanak, fedélzetükön több mint 350 ezer tonna mezőgazdasági termékkel, a rakományok azonban nincsenek biztonságban azóta, hogy Moszkva felfüggesztette részvételét a gabonaegyezményben.
Kaiser Ferenc, az NKE egyetemi docense szerint Oroszország könnyűszerrel célt tud érni már azzal, ha magasan a vízvonal fölött belelő egy rakétát az egyik gabonaszállítóba, mert ez a többit is megállítja, tehát még a hajók elsüllyesztésére sincs szükség ahhoz, hogy nagy kárt okozzon.
Mindez végül odáig vezetne, hogy Ukrajna ismételten nem tudná eladni a terményeit a világpiacon, ami természetesen az élelmiszerek robbanásszerű emelkedésével járna világszerte – derül ki az atv.hu beszámolójából.
Ha ez bekövetkezne, az élelmiszer-válság elsősorban a közép-afrikai, szegény országokban növelné az éhínséget, ahol a lakosságnak már most a bevétele 80 százalékát élelemre kell költenie, ezáltal veszélyesen magas kockázat áll fenn.
A nukleáris fegyverekkel való fenyegetés még jobban megjelenhet
Eközben Herszont és Kijevet is folyamatos támadások érik, valamint legalább 350 ezer háztartást érintett a víz- és áramszolgáltatás megszűnése, s ennek kapcsán Kis-Benedek József biztonsági szakértő is elmondott néhány dolgot.
Állítása szerint az ukrán külügyminisztérium 12 országgal állapodott meg arról, hogy trafóállomásokat és egyéb szükséges eszközöket szállítanak le Ukrajnának, hogy mielőbb helyre tudják állítani a megrongálódott, létfontosságú berendezéseket.
Mindezt tetézi, hogy egyes brit jelentések szerint Moszkva ballisztikus rakétákat juttatott Fehéroroszországba, az orosz vezetés és a nyugati nagyhatalmak pedig egymást vádolják azzal, hogy veszélyes játékot űznek a nukleáris fegyverek kérdésében.
Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő úgy véli, ha Ukrajna „túlnyeri magát”, akkor Oroszország taktikai atomfegyverrel való fenyegetése még jobban megjelenik, emellett ott van a piszkos bomba problémája is, amelynek kapcsán a NAÜ jelenleg is vizsgálódik.