Szakértő: az ársapkák bevezetése hiba volt, az infláció nem fog megállni
Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója rámutatott, a kormány által bevezetett ársapkáknak a valóságban csak áremelő hatásuk volt, meglátása szerint pedig hiba volt a bevezetésük.
Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója a Népszavának nyilatkozva jelentette ki, tudomásul kell venni, hogy mind a világgazdaságban, mind a magyar gazdaságban véget ért egy korszak. 2020 elején hirtelen megszakadt egy 10 éven át tartó gyors és kiegyensúlyozott növekedési szakasz, „s a mai turbulenciákban nyilván az kap nagyobb ütést, aki a legkevésbé készült fel a bajokra és nem barátokat, hanem ellenségeket gyűjtött magának”.
Meglátása szerint idén átlagosan 14-15 százalékos drágulásra lehet készülni, de ennél is komolyabb probléma, hogy az infláció jövőre is gyorsulni fog. Az idei év első 8 hónapját ugyanis még nem terhelték a rezsiemelések, ami a relatíve alacsony bázis miatt igen jelentős áremelkedést fog eredményezni 2023 első 8 hónapjában.
A szakértő becslései szerint a jövő évet várhatóan jóval 20 százalék feletti inflációval indítjuk majd, mely csak az év második felére eshet vissza 10 százalék alá, így az éves drágulás átlaga is jóval magasabb lesz 2023-ban, mint idén.
Az ársapkák bevezetése hiba volt
A közgazdász rámutatott, a magyar állam, a magyar költségvetés jelenleg képtelen arra, hogy tompítsa az energiaárak ugrásszerű növekedésének következményeit, mivel korábban már kiköltekezett. Meglátása szerint nagyon rossz a helyzet, a magyar állam pedig csak drágán kap hitelt, ám szerinte ott még nem tartunk, hogy ne tudja teljesíteni financiális kötelezettségeit.
Hangsúlyozta, az üzemanyagra vonatkozó ársapka bevezetése egyáltalán nem ösztönözte az embereket a megtakarításra, sőt, túlfogyasztást idézett elő egy olyan termék esetében, mely kulcsfontosságú szerepet játszik az ország drámai fizetésimérleg-hiányának a kialakulásában.
Az élelmiszerekre vonatkozó ársapka a közgazdász szerint még az üzemanyagénál is kártékonyabb: senkit sem védtek meg semmitől a befagyasztott csirke-farhát árak, tekintettel a tényre, hogy minden más termék ára ennek megfelelően emelkedett. Palócz szerint a másik hatalmas hiba a kormány részéről az extraprofitadónak nevezett adóteher kivetése a kiskereskedelmi láncokra.
Úgy véli, első körben az árstopok eltörléséről kellene dönteni, hiszen az élelmiszerárak tekintetében ez már nem okozna érdemi többletet; ezzel együtt pedig benzin árát is fel kell szabadítani „és akkor kevésbé kellene szaladgálni az oroszokhoz, hogy adjanak fizetési haladékot”.
A közgazdász végezetül leszögezte, be kellene végre fejezni az értelmetlen piszkálódást az Európai Unióval szemben, ugyanis „a magyar kormány egyetlen esetben képviselte az Unióval szemben a magyar gazdaság érdekeit, amikor elérte, hogy az orosz vezetékes olajszállításokat kivették az embargó alól”, ám a sorozatos szurkálódások is jelentős szerepet játszanak abban, hogy az uniós pénzek még mindig nem jönnek.