Ajándék lehet a világnak szabadalommentes COVID-19 elleni vakcina
A texasi gyermekkórház és a Baylor College of Medicine kutatói által kifejlesztett új COVID-19 elleni vakcinát szabadalom nélkül kínálják fel a vakcinagyártóknak világszerte.
Egy hagyományos, évtizedek óta biztonságosan alkalmazott fehérjealapú technológiára épül az oltás működése, ami a Corbevax nevet kapta. A többi vakcinához hasonlóan ez az új típus szintén a koronavírus tüskefehérjére összpontosít, de ahelyett, hogy mRNS-t használna a sejtek belső termelésének irányítására, laboratóriumban termesztett tüskefehérjéket juttat a szervezetbe. Már évtizedek óta ezt a módszert használják a hepatitis B elleni vakcina előállítására is.
Az embereken végzett kísérletek kimutatták, hogy a vakcina biztonságos és hatékonyan működik, miután egy már engedélyezett, Covishield (az Astrazeneca indiai gyártású változata) nevű vakcinával hasonlították össze. A Corbevax jóval kevesebb mellékhatást okozott, mint a Covishield, és jobb immunválaszt is eredményezett. Emellett az omikron variáns ellen is feltételezhetően olyan eredményes lesz, mint a jelenleg rendelkezésre álló egyéb oltások.
Az új vakcina legfontosabb jellemzője, hogy szabadalommentes termékként fejlesztették ki, amit a vakcinagyártók világszerte könnyen előállíthatnak. Peter Hotez, a projektet vezető egyik kutató szerint „ajándék a világnak” ez az új vakcina. Arra is rámutatott, hogy a technológiát már átadták indiai, indonéziai, bangladesi és botswanai vakcinagyártóknak – tudhatjuk meg a NewAtlas.com cikkéből.
A vakcina hasonló a Novavax fehérje alegységű COVID-19 vakcinához, amit nemrégiben engedélyeztek sürgősségi felhasználásra a világ több országában. India az első, amely sürgősségi engedélyt adott ki a Corbevaxnak, és a Biological E gyógyszeripari vállalat állítólag 150 millió adaggal áll készenlétben, a gyártási kapacitás pedig februártól havi 100 millió adagra van beállítva.