Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Trump embere kimondta, Oroszországhoz tartoznak a megszállt ukrán régiók

Trump embere kimondta, Oroszországhoz tartoznak a megszállt ukrán régiók

Trump embere kimondta, Oroszországhoz tartoznak a megszállt ukrán régiók
Fotó: Az orosz külügyminisztérium sajtószolgálatának felvételén Szergej Lavrov orosz külügyminiszter (j) és Marco Rubio amerikai külügyminiszter (b2) tárgyal az ukrajnai háború lezárásának lehetőségeiről a szaúdi fővárosban, Rijádban 2025. február 18-án. Mellettük Steve Witkoff, az Egyesült Államok közel-keleti ügyekben illetékes megbízottja (b), Mike Waltz amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó (b3), Moszaad bin Mohammad al-Aiban szaúdi nemzetbiztonsági tanácsadó (k, jobbra), Fejszál bin Farhán asz-Szaúd herceg, szaúd-arábiai külügyminiszter (k, balra) és Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója. MTI/EPA/Orosz külügyminisztérium sajtószolgálata

Steve Witkoff lett az első amerikai politikus, aki (szóban) elismerte az Oroszország által tartott népszavazások érvényességét.

Steve Witkoff, Donald Trump amerikai elnök különmegbízottja interjút adott Tucker Carlsonnak, a Fox News egykori riporterének. Beszélgetésük során szóba került egyebek mellett Ukrajna helyzete, a tűzszünet lehetőségei, Oroszország követelései, illetve Donald Trump és Vlagyimir Putyin orosz elnök kapcsolata. Witkoff kijelentette, hogy az Egyesült Államok, Ukrajna és Oroszország közötti tárgyalások jelenlegi szakaszának végső célja a sokat emlegetett 30 napos tűzszünet elérése, illetve ő maga is szükségesnek tartja az elnökválasztást Ukrajnában.

Mint mondta, ebben a kérdésben már megegyeztek Kijevvel, egyebet viszont nem árult el. A Portfolio a Pravda-ra hivatkozva azt írja, bár Ukrajna jelenlegi kormányzatával szemben jogi aggályai merültek fel Trump emberének, már más volt a helyzet az Oroszország által annektált megyékkel, és az ott tartott, hirtelen tető alá hozott népszavazásokkal. A különmegbízott kiemelte: a négy ukrán megye kérdése a legnagyobb akadály a háború megoldásában, ugyanakkor: „[ezek a megyék] orosz nyelvűek, voltak népszavazások, ahol az emberek túlnyomó többsége azt jelezte, hogy orosz uralom alatt akarnak élni”.

„Szerintem ez a konfliktus kulcskérdése” – közölte az interjú alatt. Ezzel lényegében ő lett az első amerikai politikus, aki (szóban) elismerte az Oroszország által tartott népszavazások érvényességét. Witkoff hozzáfűzte: az oroszok de facto uralmuk alatt tartják ezeket a megyéket (valójában Herszonnak és Zaporizzjának csak egy részét), a kérdés csak az, hogy a világ hajlandó-e elismerni a tényeket, és ezzel véget vetni a háborúnak. A cikkben felidézik: a Moszkva által kikényszerített népszavazásokat a nemzetközi közösség ugyanakkor eddig nem fogadta el.

Mondván, a megyékben a szavazás alatt katonai megszállás volt érvényben, a lakosság egy része elmenekült a harctérré változott régiókból, illetve néhányan részt sem tudtak venni a szavazáson, hiszen Oroszország egész egyszerűen nem ellenőrizte az adott megye 100%-át. Később a különmegbízott Putyint illetően kijelentette: az orosz elnök egyáltalán nem rossz ember. Továbbá állítása szerint az oroszok soha nem akartak „átmasírozni” Európán, és nem akarják bekebelezni Ukrajnát se. Emellett úgy véli, az oroszok már megszerezték, amit akartak (az öt régiót), és nincs szükségük többre.


Korábban azt is megírtuk, hogy a Donald Trump vezette amerikai kormányzat új feltételeket támasztana az Ukrajnával tervezett, főként ásványkincsekre vonatkozó gazdasági együttműködéssel kapcsolatban. A részletekről itt olvashat bővebben. Mindemellett arra is kitértünk, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt akarja, Trump utazzon el a háború sújtotta Ukrajnába, amit már más politikusok megtettek az USA kormányának részéről. Zelenszkij egyúttal egy olyan megállapodást is szeretne, amiben rögzítik az energetikai infrastruktúrára irányuló csapások blokkolását, és figyelmeztette az oroszokat.